A plouat și de sus, și cu goluri duminică!

Scarisoara - Energia Remus: 3-7
Scarisoara – Energia Remus: 3-7

Energia Remuș a învins pe AS Scărișoara cu 7-3 în etapa a 29-a a Ligii a 5-a Giurgiu, desfășurată duminică, 18 iunie.

A fost o partidă fără miză, o partidă de palmares, jucată doar pentru plăcerea de a juca fotbal, lucru absolut normal la acest nivel.

În urma acestei etape Energia Remuș are 71 de puncte și, după cum spuneam, a abordat partida de duminică fără nicio emoție, fiind deja promovată în Liga a 4-a.

AS Scărișoara are în acest moment 41 de puncte și se află pe locul 6 în Seria Sud a Ligii a 5-a Giurgiu, un loc bun, s-ar putea spune.

”Am întâlnit duminică în deplasare la Hotarele pe AS Scărișoara, pe o vreme mohorâtă, ploioasă chiar”, mi-a spus Marius Iorga, antrenorul Energiei Remuș.

”Am abordat partida cu relaxare, noi fiind deja ca și promovați! Am menajat o parte dintre titulari, cu intenția de a oferi ocazia să joace (și să demonstreze ce pot) și celor care au intrat mai puțin în teren.

Gazdele au deschis scorul însă am zis că, totuși, suntem lideri și mai mult, suntem de-a 4-a!! Am preluat conducerea jocului și la pauză era 5-2 pentru noi.
În repriza a doua noi am mai dat 2 goluri, gazdele unul și partida s-a terminat 7-3 pentru Energia Remuș.

Pe ansamblu a fost un meci frumos, plăcut pentru spectatori, aceștia având ocazia să vadă nu mai puțin de 10 goluri.
Pentru Energia au marcat: Mărgărint Iulian (5) și Mugurel Vrabie (2).

Deși am mai făcut invitația nu vreau să pierd ocazia pentru a o mai face odată!
Sâmbătă, 24 iunie, de la ora 11.00 avem ultima etapă din această ediție de campionat (și din Liga a 5-a!), ocazie cu care va avea loc premierea echipei.
Este un bun prilej de a sărbători cum se cuvine promovarea noastră, promovare care înseamnă de fapt muncă susținută pe timpul întregului sezon, pasiune și perseverență în obținerea unor rezultate despre care noi, fără a fi acuzați de lipsă de modestie, considerăm că sunt unele de excepție.

Avem torțe, confeti, ba chiar am făcut și cu lăutarii repetiție! Avem tot ce ne trebuie pentru un eveniment deosebit.
Îi invităm pe toți cei care doresc să vină alături de noi sâmbătă, 24 iunie, pentru a ne bucura împreună!”