Astra – Gaz Metan Mediaş: 1 – 2; sfârşitul e aici!

Astra - Gaz Metan Mediaş: 1 - 2; sfârşitul e aici!
– Gaz Metan Mediaş: 1 – 2; sfârşitul e aici!

Astra a fost învinsă, pe teren propriu, cu 2 la 1, de Gaz Metan Mediaş, în etapa a XXVIII-a a Ligii I.

Scorul a evoluat astfel:
Minutul 35: 1 – 0: Alibec deschide scorul pentru giurgiuveni, cu un şut senzaţional de la 30 de metri.
Minutul 45: 1 – 1: Dan Roman egalează, înscriind cu o lovitură de cap imparabilă, în urma unei centrări de pe partea dreaptă.
Minutul 52: 1 – 2: Oaspeţii marchează şi iau conducerea; Curtean transformă fără probleme un penalty acordat pentru un fault în careu comis de Rus asupra lui Dan Roman.

În urma acestui meci Astra rămâne cu 41 de puncte şi riscă din ce în ce mai mult să piardă posibilitatea evoluţiei în Europa League; degeaba au legal această posibilitate dacă în fapt (clasament) nu o pot valorifica.

Echipa giurgiuveană nu a mai căştigat de şase etape şi dacă la aceasta mai adăugăm şi zvonul care a început să circule tot mai des că este posibil să fie vânduţi mai mulţi jucători, primul şi cel mai probabil fiind Lung jr, avem explicaţia titlului acestor rânduri (care este o parafrază la piesa „Sfârşitul nu-i aici” a lui Pitiş).

Echipele au fost:
Astra Giurgiu: Lung jr. – Rus, Găman, Ben Youssef, Junior Morais – Seto, Yahaya – Spătaru (Tembo ’62), I. Roşu, (Sebai ’56) Nuno Pinto (Chiţu ’51) – Alibec. Antrenor: Dorinel Munteanu.
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Creţu, Velazques, Vişa (Muth ’62), Buzean – Muntean, Tahar, Zaharia, Figliomeni (Elton ’70) – Curtean, D. Roman (Llullaku ’77). Antrenor: Ion Balaur.