Astra – Juventus: 2-0; Astra este neînvinsă de 6 etape

Astra - Juventus: 2-0
: 2-0 (Foto: NicCos)

Astra Giurgiu a învins cu 2-0 pe Juventus București vineri seara, pe teren propriu, în primul meci din etapa a 8-a a Ligii I de fotbal.

Partida a fost televizată; numărul spectatorilor pe stadionul din Giurgiu a fost relativ mic (chiar foarte mic), situație care nu se poate pune în niciun caz pe seama orei de desfășurare a meciului căci indiferent de oră, situația este cam aceeași.

Golurile giurgiuvenilor au fost marcate de:
Claudiu Belu, în minutul 44, atunci când acesta a fructificat o minge respinsă de portarul Pedro Mingote,
Anthony Le Tallec, în minutul 87, atunci când acesta a preluat o centrare bună a lui Bogdan Chipirliu și a înscris (primul său gol în Liga I).

Astra a mai ratat o ocazie uriașă în minutul 86, prin Filip Mrzljak, care a trimis în bară de la un metru, la o pasă ideală a lui Le Tallec.
Juventus nu are nicio victorie în Liga I; bucureștenii au jucat în zece oameni din minutul 77, după o eliminare a lui Ivan Sesar.

Astra este neînvinsă de șase etape (trei victorii, trei egaluri).
Astra este pe locul 4 în acest moment, la egalitate de puncte cu FCSB, 15, însă are un joc în plus față de aceasta.

Echipele au fost:
Astra: Iliev – Belu, Polczak, Bejan, Al. Stan – Dandea, Mrzljak – Balaure, Radunovic, Marquinhos – Abang
Juventus: Mingote – C. Petre, Walace, Benga, Fl. Stefan – Sesar, Mih?escu – Zaharia, Bajenaru, Stoenac – Mazarache

Mai multe imagini de la acest meci găsiți în albumul: Astra Giurgiu – Juventus București