CSS Giurgiu – BC Mures Targu Mures: 89-79, in etapa a 20-a

In etapa cu numarul 20 a Ligii Nationale de Baschet CSS Giurgiu a intalnit echipa BC Mures Targu Mures. Partida s-a incheiat cu scorul de 89 la 79.

Favoriti au pornit cei din Targu Mures, pe locul 2 in clasament inaintea acestei etape, cu 33 de puncte, cu o diferenta de valoare data cel putin de pozitia din clasament; giurgiuvenii veneau de pe locul 12, cu 25 de puncte si cu o mare dorinta de castig. Toate cele trei intalniri anterioare dintre echipele care au jucat in aceasta seara au fost castigate de BC Mures; de aceasta data giurgiuvenii si-au luat revansa.

Pe sferturi meciul a evoluat astfel: 29-15, un prim sfert fulminant pentru giurgiuveni, incheiat cu o diferenta destul de mare de scor; 18-28 (47-43 general), oaspetii au inscris mai mult in sfertul doi, recuperand din scorul general; 22-15 (69-58 general), giurgiuvenii si-au revenit, au inscris mai multe puncte, incheind sfertul trei cu 7 puncte diferenta si 11 puncte diferenta la general; 20-21 (89-79 general), un ultim sfert castigat de oaspeti la o diferenta minima, dar ce mai conteaza daca scorul final a fost in favoarea giurgiuvenilor.

Partida s-a desfasurat in Sala Chauncey Hardy din Giurgiu, de la ora 18.00, in prezenta unui public numeros si entuziast; de aceasta data entuziasmul publicului a fost rasplatit cu o meritata victorie a echipei favorite si cu un joc frumos. Hai Giurgiu!!