Dunărea Giurgiu – Agricola Borcea: 2-2; șanse reduse

Dunărea Giurgiu - Agricola Borcea: 2-2
Dunărea Giurgiu – : 2-2

Dunărea Giurgiu a terminat la egalitate în partida cu Agricola Borcea, 2-2, disputată sâmbătă, 17 iunie, cu începere de la ora 18.00 pe Stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu.

A fost partida tur din dubla întâlnire dintre cele două echipe, întâlnire care va desemna echipa care va promova în Liga a 3-a.

Meciul a fost unul foarte disputat, urmărit de un număr mare de spectatori giurgiuveni dar și câțiva din Călărași.
Nu au fost spectatori atâția cât ar fi fost de dorit însă au fost mulți, surprinzător de mulți chiar, aș îndrăzni să spun, având în vedere că până acum la meciurile echipei locale spectatorii erau de ordinul câtorva zeci.

Agricola Borcea a deschis scorul prin Gață, în minutul 26; golul a produs rumoare în tribune și spectatorii giurgiuveni au simțit că fotbaliștii Dunării au nevoie de încurajări.

Egalarea a venit în minutul 34 în urma unui penalty transformat fără emoții de Matache Antonio.

În minutul 45 giurgiuvenii au preluat conducerea prin golul înscris de Jelescu Alexandru; bucuria și speranța au explodat în tribune.
2-1 a fost scorul la pauză.

După pauză oaspeții au reușit egalarea prin golul marcat de Petre Ungureanu în minutul 60.
Ambele echipe au atacat cu multă insistență până la finalul partidei, scorul fiind unul care nu mulțumește echipa giurgiuveană, echipă care se vede plecând de la 0 în retur.
Tot de la zero pornește și Agricola Borcea însă ea va juca atunci acasă și sigur va beneficia de sprijinul suporterilor.

Returul se va juca peste o săptămână, pe 24 iunie, la Borcea, cu începere de la ora 17.30.

Le urez succes giurgiuvenilor de la Dunărea; la Giurgiu nu au jucat rău dar sper ca la Borcea să joace excepțional și să se întoarcă cu promovarea.