Dunărea Giurgiu – Unirea Izvoarele: 2-1; amical de pregătire

Dunărea Giurgiu - Unirea izvoarele: 2-1; meci amical
Dunărea Giurgiu – : 2-1; meci

CSM a câștigat cu 2-1 partida cu Unirea Izvoarele disputată sâmbătă, 5 august, pe stadionul din Port.

Partida a fost una amicală, de pregătire, ambele echipe fiind interesate de atingerea unei forme fizice și tactice cât mai bune în perioada de pregătire.

Vremea nu a fost tocmai favorabilă fotbalului, la ora 11.00 când s-a desfășurat partida soarele dogorind cu puterea unui Cod portocaliu.

Meciul a fost unul disputat, cu faze la ambele porți, ambele echipe dorind să demonstreze ce pot, mai ales că între ele există o firească rivalitate sportivă (cu rădăcini vechi).

Unirea Izvoarele a deschis scorul prin atacantul Ionuț Buduru; în minutul 30 a avut ocazia să se distanțeze însă Mavrodineanu a ratat un penalty.
Cu 0-1 s-a încheiat prima repriză.

După pauză gazdele, Dunărea Giurgiu, au intrat mult mai hotărâte, hotărâre izvorâtă atât din dorința de a arăta ce pot dar (mai mult ca sigur, zic și eu) pentru a-i face o bucurie, ca modest semn de prețuire, președintelui clubului.

Dunărea Giurgiu a egalat repede după pauză și a preluat conducerea stabilind scorul final la 2-1 în partida cu Unirea Izvoarele.

După partida de azi ambele tabere s-au declarat mulțumite, de fiecare parte afirmându-se că etapa de pregătire este la început și că mai sunt unele probleme de rezolvat până în septembrie, atunci când va începe campionatul.

Deși nu a declarat-o public, echipa Dunării Giurgiu dedică victoria de azi președintelui clubului, Adonis Puiu, cel care își aniversează ziua de naștere.
Îi urez și eu, și pe această cale, La mulți ani!