Energia Remuș la a doua victorie, una foarte importantă!

Mihai Bravu - Energia Remus
(Foto: AS )

Energia Remuș a învins pe AS Mihai Bravu cu 3-2 în etapa a doua a Seriei Sud a Ligii a 4-a Giurgiu, sâmbătă, 9 septembrie.

După cum spuneam în scurta cronică a etapei, victoria echipei din Remuș ar putea fi văzută ca o mare surpriză însă privind mai atent efortul depus în ultima perioadă de Energia Remuș, multele meciuri amicale susținute și, mai ales, achizițiile făcute, cele mai multe dintre ele fiind jucători foarte cunoscuți, cu multă experiență, victoria Energiei nu mai pare o surpriză ci o confirmare.

Pe de altă parte, cinstit vorbind, nici Mihai Bravu nu mai este echipa din sezonul trecut, mulți jucători părăsind lotul.

Indiferent de cum ar fi, Energia Remuș, echipă nou promovată, este la a doua victorie și chiar dacă afirmația sa că vrea să termine pe unul dintre primele două locuri a trezit zămbete, s-ar putea ca ecele zâmbete ale unora să se transforme în grimase!

Despre partida în sine mi-a spus câteva cuvinte Ionel Rădoi, evident foarte încântat și mulțumit de rezultat dar și realist.
”A fost un meci frumos, am întâlnit o echipă bună dar și foarte rea; asta o spune și cele 7 cartonașe galbene pe care le-au primit cei din Mihai Bravu.

Aș putea să afirm fără prea mare risc de a greși că meciul a fost dominat de noi; ]n primele 15 minute scorul ar fi putut fi 4-0 pentru noi însă am ratat foarte mult și, ca de obicei, ocaziile se răzbună…

Gazdele au deschis scorul pe o greșeală gravă a echipei noastre; am egalat la doar 5 minute cu un șut pe care nu ar fi putut să-l apere nici trei portari.
1-1 s-a încheiat prima repriză.

La 2 minute de la începerea reprizei a doua Vrabie a înscris al doilea gol al nostru dar și al lui și după circa 10 minute Marcu a ridicat scorul la 3-1.
În ultimele minute de joc gazdele au redus din avantajul nostru așa că partida s-a terminat cu 3-2 pentru Energia Remuș.
Am avut multe ratări, chiar și în ultimele minute de joc însă asta a fost… E bun și 3-2 căci până la urmă este o victorie și 3 puncte în clasament.

Avem un lot foarte bun la Remuș, întreaga echipă este una unită, antrenorul este un tehnician cu multă experiență așa că nu văd ce ne-ar opri să ne atingem obiectivul propus.

Au jucat în această partidă: Stancu, Trăistaru, Ghețu G., Androne, Ceaușu, Ghețu T., Marcu, Roșca Alex, Preda, Danciu, Vrabie, gaură, Ivan, Copăceanu, Nedelea.

Din păcate juniorii au pierdut partida lor.
Arbitrajul a fost bun, corect, drept pentru care nu ezit să le mulțumesc și să apreciez prestația lor.

Urmează pentru noi un meci dificil însă nu ne temem de nimeni!”, a încheiat Ionel Rădoi de la Energia Remuș.