FC Bolintin Malu Spart merge bine! Chiar foarte bine!

Bolintinul - echipa si galeria
Bolintinul – echipa si galeria

FC Bolintin Malu Spart a învins pe AS Unirea Cosoba cu 4-1 în etapa a 3-a a Seriei Sud a Ligii a 4-a Giurgiu, desfășurată sâmbătă, 9 septembrie.

Chiar dacă este o victorie obținută într-o partidă cu o echipă nou promovată, este una valoroasă, fiind obținută pe terenul unei echipe dornice să arate ce poate.

Golurile celor de la Bolintin au fost înscrise de Valeriu Lupu (2), Dumitru Ștefan și Popescu Cătălin.

Mai multe amănunte despre partida în sine mi-a dat, ca de obicei, Alexandru Pricopie, directorul sportiv al FC Bolintin Malu Spart; iată ce mi-a spus Alex.

”Astăzi am întâlnit o echipă ambițioasă, dar și cu câteva valori în teren. Personal, m-am așteptat să avem un meci dificil: o echipa nou promovată, cu evoluții foarte bune în liga 5, 4 din 6 puncte câștigate în primele 2 etape, deci o echipa dornică să se afirme în liga a 4-a.

Nici această etapă nu am avut la dispoziție întregul lot; au lipsit chiar 3 dintre titulari (D. Sânmărtean, A. Pădurețu, F. Anghel), cu toate acestea am reușit să alegem formația câștigătoare.

Prima repriză a fost una foarte dificilă, gazdele i-au primit pe ai noștri cu un joc dur, deloc la limita regulamentului din punctul meu de vedere, însă am pasat, am avut posesie, dar nu am reușit să marcăm.

La pauză am efectuat 2 schimbări, iar repriza a doua a făcut diferența, reușind să fructificăm o ezitare din careu a adversarilor, încă din minutul 47, prin Valeriu Lupu.
Am continuat să facem un joc foarte bun, să pasăm mult, să ne creem ocazii de gol, iar până la final, am reușit să marcăm încă de 3 ori prin: Dumitru Ștefan (min. 61), Valeriu Lupu (min. 70) și Popescu Cătălin (min. 76).

Echipa noastră de start a fost: Niculae Ionuț (c), Vlad Ștefan, Niculescu Cătălin, Neagu George, Toader Alexandru (45), Dumitru Ștefan (65), Datcu Florin (70), Damian Georgian, Șovărel Nicolae (60), Valeriu Lupu, Vasile Alexandru (45);
Rezerve: Cârstea Sorin (45), Popescu Cătălin (45), Pătălău Nicolae (65), Lupeș Vlad (60), Zamfir Robert (70), Borțoi Florin.

Este îmbucurător că reușim să captăm atenția cetățenilor din care au venit alături de noi în număr destul de mare.
Sperăm să remediem rapid deficiențele constatate în aceste 3 etape, să progresăm de la meci la meci și să ne arătăm adevărata valoare.
În final, dorim să mulțumim pentru susținere tuturor bolintinenilor prezenți în tribune și bineînțeles, iubitei noastre galerii care au cântat pentru noi 90 minute”.