FC Voluntari – Arsenal Malu: 6-1

FC Voluntari II – Arsenal Malu: 6 - 1
II – : 6 – 1 (Foto: )

Arsenal Malu a pierdut cu 1 – 6 partida cu FC Voluntari II în prima manşă a barajului pentru promovarea în Liga a 3-a.

Meciul s-a desfăşurat sâmbătă, 20 iunie, cu începere de la ora 17.30, pe stadionul din Voluntari, Ilfov.

Meciul a fost unul de-a dreptul dramatic, cu multe goluri dar şi penaltyuri şi eliminări.
Din primul minut cei din Malu au jucat în 10 oameni, în minutul 77 rămânând în 9 oameni.

În primul minut al partidei Gheorghe, jucătorul tunarilor, comite un fault în careu, este eliminat şi se acordă penalty pentru gazde, ratat însă, în urma unui şut peste poartă.

Scorul este deschis de gazde în minutul 14, cu un gol marcat dintr-o lovitură liberă acordată în urma unui fault al mălurenilor.
FC Voluntari – Arsenal Malu: 1 – 0
În minutul 18 se acordă un alt penalty pentru echipa din Voluntari însă şi de această dată este ratat, Barbu, portarul celor din Malu având o intervenţie de excepţie.
Minutul 34, gol pentru Voluntari, 2 – 0
Minutul 36, antrenorul echipei din Malu este eliminat pentru injurii, după cum a apreciat arbitrul.
Minutul 45 gol anulat pentru Voluntari
Minutul 55, gol Malu; Vieru scăpat singur cu portarul înscrie cu un şut imparabil. 2 – 1
Minutul 62: penalty pentru cei din Voluntari; deşi s-a marcat din prima execuţie, arbitrul cere repetarea loviturii întrucât jucătorii au pătruns în careu. Este gol şi la a doua execuţie aşa că scorul urcă la 3 – 1.
Minutul 73, gol pentru Voluntari, 4 – 1
Minutul 74, gol pentru Voluntari, 5 – 1
Minutul 77, Nemţescu de la Malu este eliminat pentru al doilea galben
Minutul 83, gol pentru Voluntari, 6 – 1
Minutul 90, penalty pentru Voluntari, ratat şi de această dată, Barbu dovedind o inspiraţie fantastică în aprecierea traiectoriei mingii.

A fost, aşa cum spuneam, o partidă cu adevărat dramatică; sunt multe de discutat despre meci, după meci, atât despre evoluţia jucătorilor cât şi despre arbitraj, părerile fiind împărţite, în funcţie de tabăra din care acesta a fost privit.

Cert este că cei din Voluntari au făcut un pas important către în vreme ce Malu şi-a redus considerabil şansele; dacă privim evoluţia echipei din Voluntari prin prisma faptului că o altă echipă din aceeaşi localitate s-a calificat anul acesta în Liga I, lucrurile poate că îşi găsesc o explicaţie.
Aşteptăm returul, cu inima strânsă însă!

Echipele au fost:
Voluntari: Vieru – Crăciun, Poverlovici, Cristil, Pătru, Gheorghiţă, Barbu, Cârstocea, Elvis Stan, Lircă, Bălan
Rezerve: 1 Oprea, 20 Toader, 18 Dragne, 11 Radu, 19 Lapteș, 21 Clatinici, 7 Zaharia
Arsenal: Barbu – Gheorghe, Damian, Nemţescu, Marin, Gheorghe, Danciu, Jelescu, Fodor, Marcu, 16 Dăianu.
Rezerve: Rotaru, Rugină, Roşca, Marius Adrian, Anghelini, Androne, Bemir.