Mihai Bravu a pierdut partida din cupa României, 2-3 cu Astra Plosca

Astra Plosca - Mihai Bravu: 3-2
: 3-2

Mihai Bravu a pierdut cu Astra Plosca, 2-3, disputată în primul tur al fazei naționale a Cupei României.

Partida s-a disputat pe stadionul din Plosca (Teleorman) miercuri, 9 august, cu începere de la ora 17.30.
La ora de desfășurare a partidei a fost foarte cald astfel încât jocul ambelor echipe a fost puternic afectat de temperatura de cod portocaliu; de altfel, primele cuvinte pe care mi le-a spus Marian Putinei, mijlocaș stânga la Mihai Bravu, au fost:

”Ne-a omorât căldura! Speram ca adversarii noștri să cadă fizic, după cum am văzut cât de masivi erau dar nu a fost așa, ba chiar au dat dovadă de o capacitate de efort foarte bună.

Noi am primit primul gol mult prea repede! Practic, partida a început de la 1-0 pentru gazde.
Am egalat înainte de pauză printr-un gol înscris de mine (mă laud și eu!), așa că am intrat la vestiare cu 1-1 pe tabelă.

Din păcate în cea de-a doua repriză s-a repetat situația din prima, iar am luat gol imediat după fluierul de începere…
Am egalat iarăși, de această dată prin golul lui Marius Torețoiu și până spre finalul meciului partida s-a desfășurat de la egal la egal, cu faze frumoase la ambele porți dar și cu multe ratări din partea noastră.

Și ratările noastre s-au răzbunat crunt! De unde ne făceam speranțe de victorie, ne-am trezit în minutul 89 cu un penalty pe care gazdele l-au transformat și au pecetluit soarta meciului (după ceasul oficial minutul a fost 87, n.red)
Încă odată s-a dovedit că ocaziile se răzbună…
Am pierdut partida Astra Plosca – Mihai Bravu în ultimul minut de joc. 3-2 a fost scorul final, un scor nedrept pentru noi, nu că ar fi fost favorizate gazdele de arbitri ci pentru că cei din Plosca au fost favorizați de soartă, o soartă nedreaptă pentru noi…
Dar asta e!”

Pentru Astra Plosca au marcat Nicolae, în min. 4, Lascu, în min. 60 și 87 din 11 metri

Din spusele celor prezenți la fața locului arbitrajul a fost corect, cu unele mici scăpări care nu au influențat însă scorul partidei.
Meciul a fost arbitrat de Ilyes Adrian din Prahova la centru care a fost ajutat de Necula Mihăiță din București și Cătană Gabriel Ion din Târgoviște.