O victorie frumoasă care ne-a ridicat moralul

AS Real Colibasi
AS

AS Real Colibași a învins cu 3-1 pe Voința Slobozia în etapa a 6-a a Seriei Sud a Ligii a 4-a Giurgiu sâmbătă, 7 octombrie.

Partida s-a desfășurat, ca toate celelalte din această etapă, pe o vreme rece, câinoasă, cu ploaie și pe un teren îmbibat cu apă, dar nu în totalitate, având și porțiuni fără bălți.
Pe un asemenea teren controlul balonului devine foarte dificil și afectează serios calitatea jocului.

La pauză scorul a fost 0-0 însă pauza a fost un sfetnic bun pentru ambele echipe și în repriza a doua au turat motoarele, lucru materializat în cele 4 goluri înscrise.
Primul gol al partidei a fost înscris de către cei din Colibași, un gol antologic aș zice, al cărui autor a fost Doru (Marius Alexe). După ce a preluat o pasă de la mijlocașul central acesta a tras spre poartă (la două capete, pasă sau pe poartă) de la circa 40 de metri, vântul l-a ajutat puțin imprimând mingii o traiectorie ciudată, mingea a căzut în 6 metri, a alunecat pe iarbă, a trecut de portar, a stat câteva secunde în poartă după care a ieșit; golul a fost gol!

A fost golul care a dat imbold celor din Colibași, cei care au înscris și cel de-al doilea gol.
Cei din Slobozia au revenit în atac, au înscris golul de onoare dar mai mult nu au reușit.

”Golul celor din Slobozia ne-a ambiționat, am ieșit hotărâți în atac și am mai înscris un gol, cel de-al treilea, pecetluind astfel soarta partidei, 3-1 pentru noi fiind scorul final”, mi-a spus Marius Alexe (Doru, marcatorul primului gol) după meci, când am stat de vorbă cu el.
”Am avut parte de o vreme urâtă azi dar bucuria victoriei a mai atenuat puțin din neplăcerile cauzate de ploaie și vânt… plus noroiul în care ne-am bălăcit.

Azi noi am avut o dorință mai mare de decât adversarii noștri, vrând să rupem șirul rezultatelor slabe din ultimele trei partide.
Golul marcat de mine a fost ca un imbold dat întregii echipe, scânteia care a aprins flacăra speranței unei victorii.
A fost un gol frumos, un gol apreciat de toți colegii mei… Sigur că mă mândresc cu o asemenea reușită, un gol cum rar se vede pe un teren de fotbal”, mi-a spus cu vădită satisfacție Marius Alexe, fundaș dreapta la AS Real Colibași.

În acest moment, după 6 etape, Real Colibași se află pe locul 6, cu 10 puncte din 3 victorii și un egal, în urcare față de etapa trecută.
Voința Slobozia este pe locul 8, cu 9 puncte, în coborâre față de etapa trecută.