Rezultate şi clasament Liga 5 Giurgiu, etapa a 29/26-a, 18 iunie

Clasamentul Ligii a 5-a, Seria Nord, la finalul ediției 2016-2017

Etapa a 29/26-a a Ligii a 5-a Giurgiu s-a desfășurat sâmbătă, 18 iunie, pe o vreme însorită, bună pentru fotbal (la ora meciurilor).

Din cauza numărului diferit de echipe în cele două serii diferă și numărul etapei, fiind a 29-a în Seria Sud și a 26-a în Seria Nord.

În Seria Sud a fost penultima etapă, un pas mai rămânând până la , o etapă care nu a adus ceva modificări în clasament.
Lucrurile sunt clare de mai multă vreme, azi doar vremea fiind cea care a ridicat semne de întrebare.

Este sigură și clară promovarea în Liga a 4-a a echipelor Energia Remuș și ACS Pro Giurgiu, promovare pe care ambele echipe și-au dorit-o cu ardoare.
Voi scrie mai multe despre această serie săptămâna viitoare.

În Seria Nord a fost ultima etapă a acestei ediții de ; Unirea Cosoba și-a primit recunoașterea oficială a câștigării Seriei Nord a campionatului județean Giurgiu.
Cupa și medaliile au fost la mare cinste iar bucuria a fost nemăsurată.
Felicitări Unirea Cosoba!

Iepureștiul a fost partenerul de petrecere al echipei din Cosoba, Iepureștiul care tot timpul a visat, sperat și alergat la/după primul loc dar care la final a trebuit să se mulțumească cu locul doi. Nu e rău deloc însă, clar, nu e ce-și dorea! Oricum, bucuria promovării este foarte mare.

Clejaniul, ”Lupii galbeni” a obținut o victorie frumoasă pe terenul celor din Ogrezeni și termină ediția pe locul 5 în serie, un loc bun, se poate spune.

Maxima Hobaia, o echipă cu multe ambiții, o echipă care a fost tot timpul pe podium, termină pe locul 3, cu 56 de puncte, un loc care se pare că nu îi convine deloc; echipa din Hobaia își propusese promovarea în Liga a 4-a.

ACS Mihai Vodă, o echipă care a făcut multe valuri în această ediție de campionat, se vede nevoită să se mulțumească cu locul 4, foarte aproape de podium în fapt dar la mare diferență de puncte față de primele 3 clasate; 39 este numărul punctelor cu care încheie această ediție de campionat.

Tineretul Vadu Lat încheie victorios, învingând pe Gloria Schitu în această ultimă etapă.

Iar Gloria Schitu încheie, cum altfel decât glorioasă, actuala ediție a Ligii a 5-a cu doar 3 puncte; până la urmă sunt bune și acelea, dacă ar conta cu adevărat… Se pare că pentru fotbaliștii din Schitu doar plăcerea de a juca fotbal contează. Și cred că au mare dreptate!

Iată rezultatele complete, înregistrate în teren, în etapa a 29/26-a a Ligii a 5-a Giurgiu:

Clasamentul Ligii a 5-a, Seria Sud, cu o etapa inainte de final

Puteţi vedea, urmând linkurile, Clasamentul SUD Liga 5, Clasamentul NORD Liga 5 şi Rezultate Liga 5, linkuri aflate şi în Meniul de sus.
PS. Cele mai multe informații vin de la prietenii de pe Fb, cărora le mulţumesc.