Voința Daia – Viitorul Pietrele: 3-1 în prima etapă

Voința Daia - Viitorul Pietrele: 3-1
Voința Daia – : 3-1

AS Voința Daia a învins pe AS Viitorul Pietrele în prima etapă a Ligii a 5-a Giurgiu, seria Sud, duminică, 3 septembrie, pe stadionul (internațional) din Daia.

Sper să nu se supere cei din Daia pe mine că o tot țin cu ”stadionul internațional” dar acestă titulatură este atribuită de mine cu simpatie și, până la urmă, chiar are un fundament serios… Întrebați-vă doar cam câte meciuri de Liga a 5-a sunt văzute (secvențe) de străinii care ne vizitează…

Meciul de duminică a fost un debut cum nu se poate mai bun pentru ambițioasa echipă din Daia, o echipă întărită față de cea din sezonul anterior, cu un jucător cu multă experiență, Voinea Marius Alexandru, venit de la Dunărea Giurgiu (în trecut a jucat la Rapid) dar și cu un nou antrenor, Remus Gușă care, alături de celălat antrenor, Răbîncă Ilie, este hotărât să ducă echipa în Liga a 4-a în acest sezon.

”A fost un meci foarte bun făcut de echipa noastră”, mi-a spus cu amabilitate Ionuț Răbîncă, de la Voința Daia.
”Am început foarte bine partida și apoi am controlat-o aproape în totalitate; echipa din Pietrele, deși este o echipă cu renume, nu ne-a pus prea mari probleme.

Am avut câteva ocazii în primul sfert de oră și în minutul 15 Voinea Marius Alexandru a inscris dintr-o lovitură liberă din apropierea porții.
La doar câteva minute am înscris și cel de-al doilea gol, prin Răbîncă Alexandru, care l-a executat pe portarul oaspeților cu o lovitură cu capul la o minge preluată din executarea unui corner de către Vlăduț Adrian Constantin, un tânăr de doar 16 ani.
Spre finalul primei reprize am înscris și cel de-al treilea gol al nostru (prin Răbîncă Ionuț, n.red.) așa că la pauză am intrat la vestiare cu 3-0 pentru noi.

După pauză am intrat mai relaxați în teren, aproape siguri de victorie; antrenorul a făcut și câteva schimbări, dorind să rotească cât mai mulți jucători, am ratat câteva ocazii cât casa și spre finalul partidei cei din Pietrele au primit un penalty (la un fault de-al nostru) pe care l-au transformat. 3-1 a fost scorul final.

Au fost ocazii de ambele părți, ambele echipe au ratat, echipa din Pietrele s-a dovedit a fi una bună, puternică, ambițioasă dar noi i-am depășit în ambiție așa că cele 3 puncte puse în joc au rămas toate la Daia.

Vreau să mulțumesc încă odată suporterilor noștri care ne-au încurajat de la începutul meciului până la final, vreau să-i asigur, în asentimentul întregii echipe, că ne vom da silința ca să le aducem cât mai multe bucurii și că la finalul sezonului sperăm să le oferim satisfacția de a-și vedea echipa în Liga a 4-a.

După meci am mers toți la o bere, gazde și oaspeți, așa sperăm să o facem de fiecare dată, să ne strângem mâna, ca între prieteni și să jucăm fotbal doar în teren, nu în afara acestuia, pe la comisiile AJF”, a încheiat Ionuț Răbîncă, de la Voința Daia.