A fost o victorie așteptată, dorită și muncită!

Spiritul sportiv
Spiritul sportiv (foto: Argesul Mihailesti)

Avântul Florești a învins pe Argeșul Mihăilești cu 1-0 sâmbătă, 14 aprilie, într-o partidă din etapa 22 a Seriei Nord a Ligii a 4-a Giurgiu la fotbal.

Victoria celor din Florești este valoroasă cel puțin din două puncte de vedere: este o revanșă la înfrângerea din tur și învingerea unei echipe care acum este pe val și care aspiră la promovarea în Liga a 3-a.

Partida în sine a fost una echilibrată, iar rezultatul este privit în mod diferit de cele două tabere împlicate; voci din tabăra Floreștiului afirmă că reflectă foarte bine situația din teren, pe de o parte iar pe de altă parte reprezentanți ai Mihăileștiului susțin că un rezultat egal ar fi reflectat cel mai bine eforturile ambelor echipe, partida fiind una echilibrată din toate punctele de vedere.

Despre această partidă dar și despre cele ce se întâmplă la și cu echipa Avântul Florești am stat de vorbă cu Valentin (Vali) Leanca, antrenorul echipei, din iarnă, cel care a adus un suflu nou dar și o organizare inginerească (Valentin este inginer) în cadrul clubului.

”Meciul de azi (discuția a avut loc sâmbătă, după meci) a fost unul foarte echilibrat”, mi-a spus antrenorul Vali Leanca; ”ambele echipe au început prudent și prima repriză a fost una mai mult de tatonare… Au fost câteva ocazii la ambele porți însă nu foarte mari așa că la pauză am intrat la vestiare cu un scor alb, 0-0.

După pauză, la 10-15 minute de la reluarea meciului, am făcut două schimbări care, după părerea mea, ne-au dus la câștigarea meciului.
Chiar dacă jocul a părut a fi în continuare unul echilibrat după părerea mea noi am fost puțin peste nivelul adversarilor iar acel ”puțin peste” ne-a dus la înscrierea golului.

Am avut 4 ocazii foarte mari, ratate din păcate dar cel mai important este că am știut să speculăm spațiile rămase libere în momentele în care oaspeții porneau la contraatac.

Țin să remarc faptul că meciul a fost caracterizat de sportivitate, că jucătorii s-au respectat reciproc și că nu a fost nicio izbucnire de orgolii sau ambiții fără rost; ambele echipe și-au văzut de joc. Arbitrajul domnului Burcea a fost unul fără reproș.

Este o victorie importantă pentru noi, o victorie, o bucurie până la urmă, pe care o dedicăm suporterilor noștri, celui care ne susține necondiționat, Constantin Pantazi precum și președintelui clubului nostru, Marian Dumitrache.

Referindu-mă la activitatea pe ansamblu a echipei, s-a observat că am început mai greu (context în care am suferit o înfrângere nedreaptă la Bolintin Vale, într-un meci pe care li l-am făcut cadou începând din minutul 85 practic) dar nivelul echipei a crescut constant, de la meci la meci.

Jocul ni-l pregătim cu atenție, antrenamentele le facem cu regularitate deși toți avem diverse servicii; acum ne ajută și nocturna stadionului căci de obicei antrenamentele le facem după ora 20.00 și probabil că acum, vara, le vom face după ora 20.30.

Anul acesta este greu de crezut că vom prinde unul dintre primele două locuri însă toți suntem convinși că la anul vom fi principala candidată la locul 1.
Am adus în lot 3 fotbaliști buni, doi dintre aceștia, Ștefan Tudor și Ionuț Tudorache, de la Chiajna 2, tot lotul având 23 de membri.
Sinceri vă spun că am ajuns să-mi fie foarte greu să aleg lotul de 18 dar și mai greu să aleg primul 11 pentru că toți sunt buni și toți doresc și merită să joace. Acesta este un rezultat al seriozității jucătorilor și a faptului că antrenamentele sunt privite cu maximum de responsabilitate. Programul, conținutul acestor antrenamente a fost stabilit în totalitate de mine, în ianuarie, atunci când domnii Pantazi și Dumitrache mi-au propus să preiau echipa, în calitate de antrenor”, mi-a spus în incheiere Vali Leanca, antrenorul Avântului Florești.