”A fost un meci pe care îl așteptam de mult timp! Un meci cu o mare încărcătură pentru noi!”

Mulți spectatori la meciurile Bolintinului

Bolintin Deal a învins cu 1-0 pe Bolintin Malu Spart sâmbătă, 27 aprilie, într-o partidă contând pentru etapa 25 a Seriei Nord a Ligii a 4-a Giurgiu.

Este o victorie importantă, mare chiar, a celor din Bolintin Deal, nu atât prin faptul că a dus echipa pe locul 4 în Seria Nord (mai mult de atât nu se mai poate pentru echipa din Deal în această ediție de campionat) cât prin faptul că a dovedit oricui mai avea chiar și cea mai mică urmă de îndoială că fotbalul este total imprevizibil.

Bolintin Deal a învins o echipă nu neapărat mai bună (în privința lotului) cât una extrem de motivată, una care a făcut totul până acum pentru a-și atinge obiectivul, calificarea la play-off și chiar accederea în Liga 3; din păcate în acest moment pentru echipa din Bolintin Vale acest obiectiv este ”…un pod mult prea îndepărtat”… Dar nu imposibil de trecut!

Revenind la Bolintin Deal, am stat de vorbă cu Relu Vlad (amândoi ”nesănătoși”, aș zice, dar mai mult eu, care, în ziua de Paște în loc să chefuim, vorbim despre fotbal!), neputându-mă abține să-l întreb despre ce părere are în legătură cu această partidă dar și urmările ei; iată ce mi-a spus Relu:

”A fost un meci cu o încărcătura mare pentru noi meciul cu Bolintin Vale, toată săptămâna precedentă meciului am fost făcuți mercenari, am fost acuzați că luam bani de la Singureni, luăm de la Mihăilești, dar vă spun că nu a fost vorba de așa ceva, mai ales că anul trecut la meciul cu Trestieni, unde ne-am retras după teren, mi-au suspendat 2 dintre cei mai buni jucători, Iordan Mihai și Constantin Cristian, autorul golului de ieri!

Să revenim la meci; a fost un meci echilibrat în prima repriză, cu ocazii și de o parte și de cealaltă dar mai clare pentru oaspeți!
În repriza a doua oaspeții au pus mai multă presiune pe noi, având o condiție fizică mult mai bună, dar am reușit să rezistăm și în minutul 90, la capătul unui contraatac condus de Ionuț Litoiu, jucătorul nostru Constantin Cristian șutează imparabil din centru careului și înscrie!

Un meci pe care îl așteptam de ceva timp; am stat de vorbă mult cu băieții mei înainte de meci pentru ai face să înțeleagă importanța acestui meci.
Meciul de ieri l-am început în următoare formula:
Badislav Daniel în poartă
linia de fund formată din: Ivan Mihai,Vijelie Marius,Tudor Gabriel,Vlad Alin,
la mijlocul terenului Nastase Nicu, Constantin Cristian, Iulișcă Marius și Antonescu Lucian iar
în atac Iordan Mihai și Ciochina Niculae
au mai intrat pe parcursul jocului și Litoiu Ionuț, Stanciu Alexandru, Lăcătuș Valentin și Popescu Cătălin.

Vreau să îmi felicit băieții pentru jocul de făcut și pentru efortul depus!
Mulțumesc suporterilor care au fost într-un număr foarte mare (chiar este de subliniat numărul mare de suporteri prezenți în tribune, n.red.).
Felicit echipa gazdă pentru efort, într-adevăr o echipa de primele locuri!
Și nu în ultimul rând, vreau să transmit un Paște Fericit, liniștit alături de cei dragi, tuturor oamenilor de fotbal și nu numai!
Cu respect, Relu Vlad”

PS. Bolintin Deal se află pe locul 4, cu 40 de puncte; Bolintin Vale se află pe locul 3, cu 58 de puncte, la egalitate cu Mihăileștiul, cu un golaveraj mai slab decât acesta dar cu avantajul unei victorii într-un meci direct, la o adică însă trebuie ținut cont de faptul că Mihăileștiul are un meci mai puțin disputat.