A venit în sfârșit și victoria! Trebuia să vină!

Viitorul Vedea

Viitorul Vedea a învins cu 3-2 pe AS Prundu sâmbătă, 16 septembrie, într-un meci contând pentru etapa a 13-a a Seriei Sud a Ligii a 4-a Giurgiu la fotbal.

Victoria aceasta este a doua pentru echipa din Vedea dar, de fapt, este prima obținută în teren, prima fiind obținută la masa verde.
Viitorul Vedea se află pe locul 13, unul retrogradabil în această ediție de campionat dar mai sunt multe jocuri de jucat până la final.

Despre partida de sâmbătă mi-a spus câteva cuvinte Marius Iorga, antrenorul celor de la Viitorul Vedea; iată-le:

”Într-o zi de toamnă târzie, pe o vreme încă bună, am primit vizita celor de la Prundu, o echipă tânără, ambițioasă, o echipă care a luptat până în ultimul minut al meciului.
Noi am început perfect partida deschizând scorul prin golgheterul nostru Bogdan Ciudatu, cu un șut imparabil la colțul scurt, în minutul 5. 1-0 a fost scorul la pauză.

După pauză am intrat în teren convinși că putem lua cele trei puncte dar mai relaxați și asta cred că ne-a costat, oaspeții egalând prin căpitanul lor, la un șut deviat din marginea careului de 16 metri.
Oaspeții au reușit să ia și conducerea la o fază de atac a lor și o bâlbâială a noastră în careu.
Am revenit însă prin veteranul Silviu Țaga, acesta plasând cu capul o minge imparabilă în poarta adversă.

În ultimele minute de prelungiri sărbătoritul nostru, atacantul Sebastian Profir, și-a făcut un cadou frumos marcând golul victoriei.

Pe ansamblu a fost un meci frumos, cu multe goluri, cu faze frumoase de poartă, cu ratări spectaculoase dar, mai important decât toate acestea, cu foarte mult Fair Play.
Felicit echipa din Prundu pentru jocul prestat.
Mulțumim tuturor susținătorilor noștri.
Suntem încrezători, mai sunt 2 etape din tur și cu siguranță vom mai câștiga câteva puncte.”