”A fost un meci ”nebun”! După o primă repriză cu adevărat fierbinte am reușit să înscriem și noi de 3 ori!”

Faza din meci
Faza din meci (Foto: Argesul Mihailesti)

Petrolul Roata a terminat cu scorul de 3-5 partida disputată în compania echipei Argeșul Mihăilești sâmbătă, 2 noiembrie, în etapa a 11-a a Seriei Nord a Ligii a 4-a Giurgiu la fotbal.

În urma acestei etape Argeșul Mihăilești este pe locul 1, cu 31 de puncte din 10 victorii și un egal iar Petrolul Roata este pe locul 7, cu 17 puncte, din 5 victorii și 2 meciuri terminate egal.

”Cei de la Argeșul Mihăilești au jucat foarte bine, indiscutabil, mai ales în prima repriză însă adevărații eroi ai meciului au fost cei de la Petrolul Roata, mai ales în cea de-a doua repriză; de mult nu am mai văzut un fotbal așa de spectaculos, aș zice, pe terenurile din județul nostru”, mi-a spus cineva care a fost la acest meci, o persoană  pricepută la fotbal dar fără vreo legătură cu vreuna dintre echipe.

Așa stând lucrurile nu m-am putut abține să nu iau legătura cu unul dintre cei direct implicați, unul care cu adevărat se pricepe la fotbal, direct implicat în partida respectivă și cu un respect deosebit pentru toți cei din jur.
Ștefan Udroiu, antrenorul Petrolului Roata, a avut (încă odată) amabilitatea de a-mi spune câteva cuvinte, despre  ”nebunia” de meci de sâmbătă, de această dată.

”Nu este chiar cel mai bun moment să vorbesc despre rezultatele noastre atâta vreme cât în prima repriză a acestei partide am luat 5 goluri dintre care 3 în primele 15 minute, toate pe greșeli flagrante”, mi-a spus Ștefan Udroiu.
”Ca și în meciul cu Bolintinul am făcut o partidă cu două reprize diametral opuse!

Dacă în prima repriză aproape că nu am existat în teren și adversarul, mult mai pragmatic decât noi, ne-a taxat de câte ori a avut ocazia, în cea de-a doua repriză lucrurile s-au schimbat radical.
Am ieșit de la vestiare cu dorința de a spăla, măcar și parțial, rușinea din prima repriză și a arăta că valoarea echipei noastre nu este una de 0-5!

Cred că am reușit și fără falsă modestie cred că, văzând jocul nostru, și cei mai sceptici suporteri au crezut, în ultimul sfert de oră, într-o recuperare miraculoasă a diferenței de la pauză.
Nu am reușit remontada dar am ieșit cu capul sus din teren!
Am întâlnit o echipă foarte bună și locul ocupat de aceasta nu este unul întâmplător; cu siguranță că jumătatea ofensivă a echipei din Mihăilești poate face față la un nivel mai înalt.

Momentan noi ne dorim să ne menținem în partea superioară a clasamentului, suntem în reconstrucție, cu câțiva juniori promovați; în pauza competițională vom lua o decizie în legătură cu aducerea unor jucători noi.

Pentru mine este important, este foarte important, este un țel, dacă vreți, ca acest fenomen, FOTBALUL, să nu dispară la Roata! Faptul că avem două echipe în acest moment îmi dă speranțe că fotbalul va trăi prin niște ”nebuni frumoși””.

Completez cu un alt lucru pe care mi l-a spus spectatorul menționat la începutul articolului: în cea de-a doua repriză în teren a intrat și Stefan Udroiu, antrenorul-jucător iar evoluția acestuia a fost una mai mult decât bună, având o contribuție  directă și la înscrierea unuia dintre golurile echipei din Roata.