Am câștigat primul punct dar am pierdut 2! Vor veni ele altele!

MV Calugareni - Gloria Comana
MV Calugareni – Gloria Comana

AS MV Călugăreni a terminat la egalitate, 1-1, partida cu Gloria Comana în prima etapă a returului campionatului județean de fotbal, Seria Sud, sâmbătă, 2 martie.

AS MV Călugăreni se află tot pe ultimul loc în clasament însă a reușit să câștige un punct, primul punct din acest campionat, punct care ar putea fi începutul unui șir mai lung, cât de lung după cum își doresc cei din Călugăreni.

Din păcate acest egal nu a fost chiar ce și-ar fi dorit vitejii oșteni ai lui Mihai Viteazu, gândul lor fiind doar la victorie înainte de meci… Nu a fost să fie dar după meci degeaba mai cauți explicații… Sigur, învățăminte se pot trage dar rezultatul rămâne același.

”Am început returul acasă, pe o vreme rece, cu un vânt tăios, de te seca la inimă”, mi-a spus Marius Iorga, antrenorul AS MV Călugăreni.
”Am fost foarte hotărâți să debutăm cu dreptul, chiar ne-am pregătit din vreme pentru asta.
Am început bine partida și am deschis scorul în minutul 24, prin atacantul nostru George Mutu.

Am intrat în avantaj la pauză dar am fost egalați în minutul 70 în urma unui penalty despre care noi credem că a fost acordat prea ușor oaspeților. Portarul nostru a apărat lovitura de la 11 metri dar apărarea nu a fost pe fază, oaspeții au profitat și au adus egalarea.
Pe ansamblu a fost un joc bunicel al echipei noastre însă eu nu sunt mulțumit cu acest egal acasă.

Jocul în sine a fost unul încrâncenat, mult prea încrâncenat, cu multe cartonașe galbene…
Chiar nu-i înțeleg pe cei de la Gloria Comana care se pare că nu au învățat nimic din trecut.
Practică un joc foarte dur, cu intrări la limită… Poate că nu ar putea fi acuzați de rea intenție însă duritatea jocului practicat este greu de înțeles… Înțeleg, toți înțelegem că fotbalul nu se joacă în pantofi de dans (nu aș vrea să spun că nu este un joc pentru domnișoare căci nu vreau să se simtă jignită vreuna din multele tinere care în ultima vreme se îndreaptă în număr tot mai mare către acest sport)… Dar la fel de bine înțelegem, noi și alții ca noi, că nu avem nimic de împărțit iar expresia ”un joc pe viață și pe moarte” este doar o metaforă și nu un îndemn la a ne betegi noi între noi.

În minutul 70 un jucător al nostru a ieșit accidentat din teren, cu entorsă la gleznă; la aceasta s-au adăugat multe alte contuzii ale altor jucători de-ai noștri.
Și nu-l înțeleg pe ”Tătică” deși îi apreciez eforturile pentru a menține în viață echipa Gloria de ce tot timpul partidei ne-a provocat, făcând un circ de nedescris, lucru total nepotrivit din partea unui oficial.

Cam asta este! Consider că am pierdut 2 puncte în acest meci dar suntem încrezători în forțele noastre și suntem convinși că vom câștiga multe altele în acest retur.”