Am dovedit încă odată că suntem o forță, o echipă!

Energia Remus - Adunatii Copaceni: 4-1
: 4-1 (Foto: Adrian Raduca)

AS Energia Remuș a învins cu 4-1 pe AFC Adunații Copăceni sâmbătă, 4 noiembrie, în etapa a 10-a a Ligii a 4-a Giurgiu.

Energia Remuș are 21 de puncte după această etapă și se află pe locul 2 în Seria Sud, din 7 victorii și o înfrângere, având un meci mai puțin decât echipa de pe primul loc, Dunărea Giurgiu, cu 27 de puncte.

Adunații Copăceni este pe locul 3, cu 18 puncte din 8 meciuri, 6 victorii și 2 înfrângeri.

Meciul de sâmbătă a fost un adevărat derby, cel puțin așa fiind considerat de către cei implicați direct; a fost tranșat în favoarea lor, fără dubii, de către cei din Remuș.

”Am așteptat cu nerăbdare acest meci”, mi-a spus Ionel Rădoi, de la Energia Remuș, după meci.
”Am vrut să dovedim încă odată, într-o partidă cu o echipă bună și ambițioasă, că suntem o forță, o adevărată echipă.

Am început partida cum nu se poate mai bine, cu un presing sufocant la care echipa din Adunații Copăceni a rezistat puțin mai mult de 10 minute; apoi a început recitalul echipei noastre.

Până la pauză am înscris trei goluri, unul mai frumos decât altul; de trei ori bara s-a opus și a făcut ca scorul să nu ia proporții, la acestea adăugându-se  alte multe ratări.
După pauză am mai înscris odată, am mai ratat de câteva ori și scorul final a fost 4-1 pentru noi, în întâlnirea cu echipa din Adunații Copăceni.

Am întâlnit azi o echipă ambițioasă, bună, dar nu chiar atât de bună încât să ne facă probleme. Cei din Copăceni sunt buni dar cu o floare nu se face primăvară!”, a încheiat Ionel Rădoi.

Golurile din partida de sâmbătă au fost înscrise de Danciu (2), Preda și Androne, respectiv Geani, pentru oaspeți.

Cristian Roșca, antrenorul Energiei Remuș, a introdus în teren pe: Stanciu, Vrabie, Ghețu G, Androne, Ciaușu, Ghețu T, Roșca, Copăceanu, Gaură, Danciu, Preda.
Au lipsit de la acest meci doi jucători importanți: Marcu și Trăistaru.

Din discuțiile cu cei de la Energia Remuș am tras concluzia că ei se gândesc doar la primul loc însă, realist vorbind, acesta este un obiectiv (foarte) dificil de atins; e drept că Energia are un joc mai puțin decât Dunărea însă le separă acum 6 puncte.
Ce mai atrage atenția la Energia este faptul că deși echipa se află pe locul doi, eficiența atacului nu este dintre cele mai bune, cu 29 de goluri înscrise; în apărare s-ar putea spune că stau binișor, având doar 10 goluri primite. Aceste observații sunt bazate însă doar pe datele statistice și până la urmă contează doar punctele adunate.