Am fost cam supărați după etapa trecută… Dar ne-a trecut!

Fotbal ca intr-un derbi!

Energia Remuș a învins pe Unirea Frătești cu 8-1 în etapa 26 a Seriei Sud a Ligii a 4-a Giurgiu; fiind echipe ale aceleiași comune partida nu putea fi altceva decât un derbi comunal!

Energia Remuș se află în acest moment pe locul 2 în Seria Sud, cu 58 de puncte, la egalitate cu Dunărea Giurgiu, inclusiv la număr de jocuri dar cu un golaveraj mai slab.
Nu cred că vreuna dintre cele două echipe vrea să copieze situația din clasament a celeilalte dar nu poate să nu atragă atenția faptul că este una identică: 22-19-1-2 la m-v-e-î…

Unirea Frătești se află cu 10 puncte pe locul 13, poziție retrogradabilă dacă va mai retrograda cineva!

”Au fost voci care au spus că în etapa trecută am pierdut din cauza notorietății noastre, că adversarii se mobilizează foarte bine, chiar mai bine decât noi”, mi-a spus Marius Iorga, managerul Energiei Remuș.
”După acea înfrângere (1-4 cu Adunații Copăceni) am avut o mică discuție, toți membri echipei și am hotărât să continuăm tot așa, făcând tot posibilul pentru a câștiga, adică.
Am zis că indiferent ce se va întâmpla la/până la finalul campionatului nu trebuie să avem nici cel mai mic motiv să plecăm capul în teren… Ne vom juca cu ambiție și demnitate toate șansele, până la final… Și vom vedea ce va fi atunci.

Sâmbătă a fost o vreme splendidă pentru fotbal, a fost lume multă la stadion, mulți suporteri dar și invitați de onoare, echipa Galaxia, o echipă cu care avem o prietenie mai veche și care acum a venit să ne vadă jucând în campionat; toți au avut ce vedea.

În derbiul nostru, al comunei Frătești, au fost de toate, pentru toți: dăruire, ambiție, fotbal de calitate, faze spectaculoase și goluri multe, 9 în total. 8 le-am dat noi.
Am început bine partida, primul gol l-am dat cam prin minutul 12, prin Mihai Danciu.
La pauză a fost 5-0 pentru noi, după o repriză pe care am dominat-o în totalitate.

În repriza a doua am mai marcat 3 goluri iar oaspeții au înscris și ei o dată, golul de onoare.
Golurile noastre au fost marcate de către Mihai Danciu (2), Mugurel Vrabie (2), Alex Marcu, Alex Roșca, Andrei Preda și Iulian Mărgărint.

Evident că ziua s-a încheiat într-o atmosferă de prietenie, la o bere, împreună cu partenerii noștri și cu oaspeții pe care i-am avut.
Doar bucurie a fost azi, bucurându-ne toți de fotbal. Juniorii noștri au câștigat și ei cu 6-0 în această etapă.

Obiectivul rămâne același, sperăm să terminăm cu bine și mai sperăm ca cei aflați acum înaintea noastră în clasament să facă măcar un egal până la finalul campionatului… La baraj sigur vom merge dar ar fi o mare realizare, de ce să nu recunoaștem, să mergem de pe primul loc în serie”, a ținut să sublinieze Marius Iorga, ca o aluzie, probabil, la unele insinuări de-ale mele de săptămâna trecută.