”Am trecut la pas de Trestieni, câștigând meciul din primele minute ale jocului”

Maxima Hobaia

Maxima Hobaia a învins cu 3-0 pe Luceafărul Trestieni sâmbătă, 5 octombrie, într-o partidă contând pentru etapa a 7-a a Seriei Nord a Ligii a 4-a a campionatului județean de fotbal Giurgiu.

În urma acestei etape Maxima Hobaia se află pe locul 2 în Seria Nord, cu 18 puncte; este însă la egalitate aproape perfectă, un singur gol despărțind-o de echipa de pe locul 3, Bolintin Malu Spart și tocmai de aceea nu lasă deloc motoarele la ralanti.

Maxima Hobaia este la cea de-a șasea victorie consecutivă după un debut soldat cu un eșec (în partida cu Bolintin Deal).

În partida se sâmbătă, cu Trestieniul, cei de la Maxima au deschis scorul prin George Pârvu, unul dintre cei mai titrați jucători din liga a 4-a giurgiuveană, și apoi l-au majorat prin golgheterul echipei, Ionuț Marin (Gabonyto, cum continuă să își zică), un alt jucător dintre cei mai buni care activează în campionatul județean.

2-0 a fost la pauză pentru Maxima Hobaia.
Cea de-a doua repriză au început-o în forță și au marcat cel de-al 3-lea gol prin Alexandru Gheorghiță, un jucător surprinzător, cu o carieră fantastică după părerea multora, acesta jucând la juniorii lui AC Milan și la o echipă din America.
După un șir de ratări, inclusiv un penalty, scorul final a rămas 3-0 pentru Maxima Hobaia în partida cu Luceafărul Trestieni.

”Am trecut la pas de Trestieni, câștigând meciul din primele minute ale jocului”, mi-a spus Ionuț Marin, la câteva minute după încheierea partidei de sâmbătă.
”În urma acestei victorii am urcat pe locul 2 în seria Nord, un loc de baraj, acesta fiind obiectivul nostru, un loc pe care sperăm să nu îl mai pierdem până la încheierea sezonului regulat.

Urmează două meciuri de foc, în deplasare la vecinii noștri de la Zorile și derbiul mult așteptat cu cei de la Bolintin Vale (sau mercenarii de la Mihăilești, care nu mai știu nici ei pe unde joacă).
Sperăm din tot sufletul să ieșim victorioși din aceste două partide de foc dar, așa cum știți, mingea este rotundă…
Nu stăm cu gândul la play-off, abordăm fiecare meci ca și când am juca o finală de campionat…

Cea mai mare bucurie, cea mai mare satisfacție a noastră este aceea că suntem înaintea unora care au cheltuit mii de lei cu aducerea unor jucători în vreme ce noi, o echipă ”mică” dar cu o ambiție foarte mare am reușit să trecem până acum de 6 adversari și ne vom continua lupta pentru a demonstra că nu neapărat în bani stă obținerea unor rezultate foarte bune, a performanței, în ultimă instanță.

Ziceați că prima noastră partidă din acest campionat a fost un eșec… Se poate spune și așa dar se poate spune că a fost un eșec controlat, o partidă în care nu am turat la maximum (HAI MAXIMA!) motoarele pentru a nu-i speria pe adversari, pentru a nu le arăta adevărata noastră forță și a nu atrage atenția asupra noastră… Știți cum e, când ceilalți văd că ești bun își doresc cu tot dinadinsul să câștige puncte în meciurile cu cel mai bun!

Suntem bine, și cum să nu fim cu 6 victorii consecutive și un loc secund în clasament, suntem optimiști, suntem hotărâți, ambițioși și chiar puțin orgolioși… Vă invităm la meciurile noastre care sigur o să vă placă”, mi-a spus Ionuț Marin (Gabonyto) de la Maxima Hobaia.

Reamintesc iubitorilor fotbalului că la Hobaia activează și o echipă secundă, Maxima Hobaia 2, aflată pe locul 14 în Liga a 5-a Nord.