Ambele echipe am avut ocazii așa că egalul este echitabil

Echipa Real Colibasi

Real Colibași a terminat la egalitate partida disputată în compania echipei Dunărea Oinacu, 2-2, sâmbătă, 18 noiembrie, în etapa a 12-a a Seriei Sud a Ligii a 4-a Giurgiu.

Rezultatul poate fi privit în mod diferit din punctul de vedere al fiecăreia dintre echipele implicate; pentru cei din Colibași egalul pe teren propriu ar putea fi considerat ca și o înfrângere în vreme ce pentru cei din Oinacu acest egal valorează cât o victorie, fiind obținut în deplasare și venind după două înfrângeri consecutive.

Indiferent de cum ar fi privit, cert este că cele două echipe au început partida cu ambiții la fel de mari și cu dorința mărturisită de fiecare în parte de a obține maximul de puncte; până la urmă au împărțit punctele în mod egal, situație echitabilă, care a reflectat evoluția din teren a fiecăreia dintre cele două echipe.

Prima repriză a fost cava mai bună pentru gazde, acestea intrând la vestiare cu 1-0; ambele echipe au avut ocazii bune de a marca, ambele echipe au comis greșeli care s-au răzbunat.
Oaspeții ar fi putut deschide scorul încă din primele minute de joc atunci când portarul Colibașiului, încercând să degajeze a tras într-un adversar care, fairplay probabil, a pasat la un coechipier mingea și faza (o ocazie uriașă de gol) a rămas nefinalizată.

Ocazii mari au avut și cei din Colibași, cum ziceam; o centrare foarte bună a lui Mangealac a fost ușor deviată de un adversar, mingea nu a mai ajuns la Marius Alexe și scorul a rămas neschimbat.

”A doua repriză a fost una cu mai mult tupeu din partea celor de la Dunărea Oinacu”, mi-a spus același Marius Alexe, după meci.
”Ne-au egalat repede, cu un șut frumos de la distanță; și asta nu a fost totul… După doar 5 minute oaspeți au mai marcat un gol, după o neînțelegere a portarului nostru cu un fundaș.

Conduși fiind, pe propriul teren, în fața propriilor suporteri, am zis că nu se poate! Până la finalul partidei am ținut într-un asediu continuu poarta oaspeților și aceasta a avut ca rezultat marcarea golului egalizator; din păcate golul victoriei nu a mai venit!

2-2 este un rezultat echitabil, am avut momente în care noi am fost mai buni dar și ei au avut momentele lor bune; aceasta este frumusețea fotbalului…
Este sigur că returul va fi unul de foc la Oinacu, fiecare dintre echipe dorindu-și o victorie-revanșă”, mi-a mai spus Marius Alexe de la Real Colibași.

În urma acestei etape Real Colibași este pe locul 6 în Seria Sud, cu 17 puncte, în staționare, iar Dunărea Oinacu este pe locul 10, cu 10 puncte, în urcare față de etapa trecută.