Amicalul Dunării! Astra – Dunav, un meci la care au asistat vreo 50 de spectatori

Duel aerian la Dunare!
Duel aerian la Dunare! (Foto: NicCos)

Astra Giurgiu a întâlnit pe Dunav Ruse vineri, 12 octombrie, de la ora 16.30 pe stadionul Marin Anastasovici într-o partidă amicală, terminată cu scorul de 2-0.

Poate că ora cam nepotrivită sau poate că miza partidei au făcut ca pe stadionul din Giurgiu să fie prezenți vreo 50 de spectatori, 40 dintre aceștia fiind suporteri ai echipei din Ruse.

Nu ar fi locul aici, poate, să zgândăresc amintiri!
Dar, pe vremuri, era o tradiție ca cele două ”DUNĂRI”, Dunărea Giurgiu și Dunărea Ruse să se întâlnească în partide amicale, una la noi, alta la ei, marcând astfel prin (și) fotbal frăția seculară care leagă cele două orașe, unite (simbolic și prin numele celor două echipe) de Dunăre dar și de vitregiile vremurilor.

Anul acesta ”tradiționala” partidă s-a desfășurat, iată, între Astra, echipă giurgiuveană și Dunav Ruse, echipa soră purtând de această dată alt nume decât cel de frați cu aceeași mamă, Dunărea!! Probabil că diferă tatăl!!

Indiferent de cum ar fi este bine că există preocupare în ale sportului și că giurgiuvenii, iubitori și ei ai sportului, ai fotbalului în acest caz, au posibilitatea să participe, asistând, la adevărate spectacole sportive, cum a fost și cel de vineri… Păcat că spectatorii au lipsit.

Golurile partidei Astra Giurgiu – Dunav Ruse, încheiate cu scorul de 2-0, au fost marcate de către Azdren Llullaku, cel care a deschis scorul în minutul 25, și Valentin Gheorghe a marcat în minutul 65, stabilind scorul final la 2-0.