”Antrenorul de portari” a fost azi portar, deși are o vârstă!…

Puienii, echipa castigatoare!

Viitorul Puieni a învins cu 4-2 pe Unirea Frătești duminică, 11 noiembrie, în etapa a 11-a a Seriei Sud a Ligii a 5-a Giurgiu.

Viitorul Puieni era după două înfrângeri consecutive și dorea mult o victorie, pentru a rupe ghinionul, cum se spune; și-au îndeplinit dorința deși nu le-a fost ușor.

””Antrenorul de portari” a fost azi portar, deși are o vârstă!…”, mi-a spus unul dintre jucători după meci, referindu-se evident la faptul că nu doar ”antrenorul de portari” a stat în poartă ci și antrenorul echipei, acesta fiind Marius Iorga.

Deși ar putea să pară că nu este prea potrivit să-i cer o părere despre jocul echipei unuia care a fost efectiv în teren l-am întrebat totuși pe Marius despre partidă; și iată ce mi-a spus:
”Am disputat acestă partidă cu un lot decimat de lipsuri și accidentări; deabia am reușit să ne strângem 11 jucători, cu mine în poartă (n.red: îmi imaginez cum au stat jucătorii cu ochii pe antrenor, să vadă și ce poate, nu doar ce zice!).

Dăruirea și dorința de victorie au fost mai mari decât de obicei, date fiind condițiile de joc (lot) și după o partidă foarte disputată am ieșit învingători.
Am deschis scorul din primele minute de joc prin căpitanul nostru Iulian Mărgărint dar gazdele au egalat situația pe tabelă.
Pe finalul primei reprize am beneficiat de un penalti, transformat de către Ionuț Negru și am intrat în pauză cu avantaj pe tabelă.

După pauză însă gazdele au egalat iarăși situația însă asta ne-a îndârjit și am reușit să marcăm de două ori prin căpitanul nostru Iulian Mărgărint.
4-2 pentru noi a fost scorul final în partida cu Unirea Frătești. A fost prima victorie în deplasare.

Vreau neapărat să menționez un lucru: nu am luat niciun cartona; galben fapt care arată că se poate juca și în județul nostru un fotbal frumos, fără durități, în spiritul fair-play-ului. Felicit gazdele pentru organizare.
Și vreau să mai spun că sunt mândru de băieții mei și îi felicit pentru dăruirea și pasiunea lor.

Așteptăm derbiul local din etapa viitoare, în compania echipei din Prundu, partidă din care sperăm să ieșim învingători.”