Astra a învins cu 3-0 pe Concordia Chiajna, într-o partidă ”întunecată”

Stadionul din Chiajna vazut din balcon

Astra Giurgiu a învins cu 3-0 pe Concordia Chiajna vineri seara, 24 august, într-o partidă contând pentru etapa a 6-a a Ligii I la fotbal.

Prima repriză a fost una anostă, cum ar spune un mare cronicar, eu mulțumindu-mă să spun că a fost una plictisitoare.
Golurile au fost marcate în repriza secundă, una în care chiar dacă nu a excelat fotbalul de calitate a delectat suporterii cu 3 goluri între care unul chiar de antologie.

În minutul 56 Alexandru Balaure a șutat de la circa 16 metri de poartă și mingea s-a dus exact la vinclu, portarul gazdelor rămânând fără replică.

În minutul 73 nocturna de pe stadionul din Chiajna și-a luat o pauză, regulamentară, de 10 minute; revenirea de după beznă le-a fost favorabilă giurguvenilor care au mai înscris de 2 ori, prin Neluț Roșu, în minutul 80 din penalty (la a doua încercare) și Julien Begue, cel care în minutul 82 a rămas singur cu portarul și a înscris un gol frumos.

Una peste alta, partida, văzută de mine din balcon (foarte aproape fiind de stadion) a fost relaxantă, frumoasă pentru suporterii giurgiuveni al căror orgoliu a fost satisfăcut prin numărul și frumusețea golurilor înscrise.

Victoria de vineri este cea de-a doua din această ediție de campionat, importantă nu atât prin faptul că a adus 3 puncte giurguvenilor și că i-a propulsat pe podium cât prin faptul că a întrerupt seria celor 4 egaluri consecutive, exasperante cumva și neconstructive pentru jucători.

Echipele au fost:
Concordia Chiajna: Caparco – G. Matei, Albu, Marc, Bărboianu – Gorobsov, Prepeliță – Grădinaru, Bawab, D. Panait – Batin
Rezerve: A. Costache, P. Ivanovici, N. Fota, R. Deaconu, Cristescu, Leca, Guessan
Antrenor: Ionuț Badea
Astra: Lazar – Belu, Bejan, Erico, Radunovici – Mrzljak, Biceanu – Balaure, Llullaku, N. Roșu – L. Buș
Rezerve: Miguel Santos, Cestor, R. Boboc, V. Gheorghe, Butean, R. Moise, J. Begue
Antrenor: Marius Măldărășanu

PS. ”Văzut din balcon” trebuie citit ca ”văzut în balcon”, însemnând că deși am fost foarte aproape de stadion, meciul l-am văzut la un televizor aflat în balcon!