Astra a pierdut (și) printr-un gol înscris de un jucător al Astrei!

Astra - Viitorul: 0-2
Astra – Viitorul: 0-2

Astra Giurgiu a pierdut cu 0-2 partida disputată în compania Viitorului duminică, 1 aprilie, în etapa a treia a play-off-ului.

Primul gol al partidei a fost înscris de către Urko Vera (Astra); în minutul 31 Ianis Hagi a executat cu efect un corner, Virgil Ghiţă s-a înălţat şi a şters mingea cu capul iar Urko Vera a deviat-o decisiv în plasa porţii lui Plamen Iliev.

În minutul 89 Ianis Hagi a înscris cel de-al doilea gol al Viitorului, gol care l-a făcut pe primul, cel înscris de Vera, să nu mai conteze!

Florentin Matei a fost eliminat în minutul 42 pentru 2 cartonașe galbene, primite în aceeași fază; primul pentru fault, al doilea pentru înjurături.

După această partidă Astra se află pe locul 5, cu 22 de puncte și 2 meciuri disputate, Viitorul pe locul 4, cu 26 de puncte și 3 meciuri disputate.
CFR Cluj se află pe primul loc, cu 35 de puncte.

Echipele au fost:
Astra: Iliev – Belu, Erico, Polczak, Stan – Seto (Buş 58), Mrzljak – Balaure, Moise, Fl. Matei – Vera (Abang 58). Rezerve: Laz[r – Dandea, Radunovic, Butean, Bejan
Viitorul: Cojocaru – Mladen, Ghiţă, Ţîru, Ganea – Ciobanu, Băluţă (Măţan 55), Cicâldău – Drăguş, I. Hagi – Gavra (Hodorogea 55). Rezerve: Buzbuchi – Casap, De Nooijer, Voduţ, Duarte.