Astra a plecat după puncte și s-a întors cu unul!

FC Botosani - Astra Giurgiu: 1-1
FC Botosani – Astra Giurgiu: 1-1

Astra Giurgiu a terminat la egalitate, 1-1, în partida cu FC Botoșani, primul meci disputat în etapa a patra a Ligii I la fotbal, vineri, 10 august.

Pe rețelele sociale suporterii Astrei scriau că echipa giurgiuveană merge la Botoșani pentru a câștiga puncte; nu au fost mai multe punctele câștigate dar este bun și unu!

Meciul a fost unul echilibrat, cu multe minute de tatonare, impresia generală fiind aceea că ambele echipe au fost preocupate mai mult de apărare decât de atac.

Scorul a fost deschis de către Hervin Ongenda, în minutul 11, aducând echipa gazdă în avantaj; nu a fost însă prea lungă bucuria botoșănenilor căci în minutul 39 Astra egalează prin Bejan.
1-1 se termina partida FC Botoșani – Astra Giurgiu.

În minutele 19 și 28, între cele două goluri ale partidei, Alibec a ratat două ocazii importante, ambele șuturi ale sale fiind respinse de către portarul gazdelor.

După patru etape jucate în Liga 1 Astra rămâne neînvinsă, având 6 puncte din 3 meciuri terminate egal și o victorie.

Echipele au fost:
FC Botosani: Pap – Dumitraș, Burca, Miron, Soiledis – Rodriguez, Oaidă – Golofca, Ongenda, M.Roman – M.Roman II
Rezerve: Fraisl, Patache, Chindriș, Enriko, Chitoșcă, Piftor, Brekalo
Astra: Lazăr – Stan,Bejan, Da Silva, Radunovic – Biceanu, Mrzljak – Balaure, Roșu, Llullaku – Alibec
Rezerve: Nedelcovici, Butean, Cestor, Boboc, Moise, Buș, Begue