Astra – Dinamo: 1-1; “câinii” n-au lătrat prea tare în Giurgiu!

Astra-Dinamo: 1-1

Astra a terminat la egalitate, 1-1, întâlnirea cu Dinamo, în ultima partidă din sezonul regulat al Ligii I; este un scor care face ca Astra să termine pe locul 1 sezonul regulat.

Incă din etapa a şaptea Astra s-a aflat pe primul loc în campionat, campionat pe care îl termină cu 51 de puncte, cu un egal în ultima etapă; în play-off giurgiuvenii nu vor avea deloc o misiune uşoară, nemaiavând lotul “de aur”, lotul care a ţinut clubul multă vreme pe locul 1.
Dinamo a început campionatul (sezonul regulat) pe primul loc şi il termină pe locul secund, cu un parcurs frumos, dovedind că rămâne aceeaşi echipă mare.

În minutul 41 Dinamo a rămas în 10 oameni în urma eliminării lui Steliano Filip.
În minutul 62 Dinamo deschide scorul prin Rotariu care marchează cu poarta goală, în urma unei pase primite de la Ekeng.
În minutul 69 Astra egalează prin De Amorim care înscrie cu un şut din marginea careului de 16 metri.
1-1 este scorul final al meciului, un scor bun pentru Dinamo având în vedere că a jucat mare parte din timp în 10 oameni şi mai mult decât satisfăcător pentru Astra care termină pe primul loc sezonul regulat al Ligii I.

Prin egalul de azi Dinamo a mai şters cumva din ruşinea suferită în sezonul trecut (1-6) însă nu a făcut să se audă “câinii” în Giurgiu (alţii decât cei care dau de furcă municipalităţii), aşa cum se aşteptau suporterii.
3000 de suporteri dinamovişti au fost în tribune, mulţi dintre ei giurgiuveni care spuneau că dragostea dintâi nu moare niciodată şi că Astra e a lor (ca giurgiuveni) când nu joacă cu Dinamo!

Echipele au fost:
Astra: Gavrilaş – Pedro Queiros, Găman, Oros, Junior Morais – Boubacar (D. Florea 64), Boldrin – Boudjemaa, Teixeira, De Amorim – D. Niculae
Dinamo: Cerniauskas – Hanca, Puljic, Mevlja, Steliano Filip – Ekeng, Palic (Batin 67) – V. Lazăr ( Olteanu 45+1), Bicfalvi, Rotariu – Essombe
La meciul cu Dinamo, Lung şi Stan nu au jucat fiind accidentaţi iar Geraldo şi Seto fiind suspendaţi.

După rezultatele de până acum Astra ar urma să joace cu Steaua în prima etapă a play-off-ului.