Astra Giurgiu a terminat la egalitate, 1-1, partida cu Dunărea Călărași

Astra Giurgiu - Dunarea Calarasi: 1-1
Astra Giurgiu – Dunarea Calarasi: 1-1

Derbiul Dunării, titrează pe pagina sa clubul Astra; club care este giurgiuvean și, mai ales, dunărean, cam de pe vremea când uriașele tancuri de petrol de la Mocănașul erau umplute cu produsele aduse de la rafinăriile Astra…

Înainte de orice alt comentariu nu mă pot abține să nu remarc faptul că Alibec, cel gonit de la FCSB tocmai pentru comportamentul său, și-a relut recitalul la Giurgiu, Astra, o echipă mai de provincie, așa, fiind mai permisivă (probabil) decât una de Capitală.

Golurile partidei au fost marcate de către Neluț Roșu, în minutul 17 din lovitură de la 11 m, pentru Astra respectiv Silviu Pană, în minutul 22, pentru Dunărea Călărași.

În minutul 74 Denis Alibec a fost eliminat fiind urmat, la doar câteva secunde și de Dylan Bahamboula, în minutul 75.
După meci Marius Măldărășanu, antrenorul Astrei, deși vorbește cu înțelegere despre evoluția lui Denis Alibec, nu ezită să afirme că acesta ”…este puțin frustrat”, exprimându-și însă convingerea că după ce va marca Alibec va redeveni marele jucător care a fost în urmă cu ceva vreme.

În acest moment Astra Giurgiu are 7 puncte din 5 partide disputate, 4 dintre acestea terminându-se la egalitate, toate cu scorul de 1-1, și una cu o victorie, în partida cu FCSB.

Echipele au fost:
Astra: Lazar – Belu, Bejan, Crişan, Radunovic – Mrzljak – Begue, Roşu, Moise, Llullaku – Alibec
Rezerve: C. Nedelcovici – Boboc, Butean, Cestor, Bahamboula, Buş, Balaure
Antrenor: Marius Măldărăşanu
Dunărea Călăraşi: Straton – Gligorov, Balaur, Dobrosavlevici, Ispas – Puşcaş, Simion, Pană – V. Munteanu, Ndiaye, Kanda
Rezerve: Lungu – Carnat, V. Alexandru, Keyta, Monroy, Mendy, Honciu
Antrenor: Dan Alexa