Astra Giurgiu – CSU Craiova: 2 – 2; Astra a uitat să câștige

Astra - CSU Craiova: 2-2
Astra – CSU Craiova: 2-2 (Foto: NicCos)

Astra Giurgiu a terminat la egalitate partida disputată în compania CSU Craiova, 2-2, vineri, 3 noiembrie, pe stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu.

Partida a contat pentru etapa a 17-a a Ligii I la fotbal; după această partidă Astra este pe locul 6 în clasament, cu 25 de puncte, ultimul loc de play-off iar Craiova rămâne pe 3, cu 33 de puncte.
Indiferent de ce se va întâmla în meciurile care au rămas de disputat în etapa 17 Astra va rămâne pe locul 6 după această etapă.

Se pare că Astra a uitat ce înseamnă victoria, cum e atunci când câștigi un meci; probabil că nici nu prea mai are cu cine să câștige meciurile… Când auzi că Astra este pe punctul de a-și vinde singura vedetă nu poți să nu ai cel puțin nedumeriri…

Golurile partidei au fost marcate de: Alexandru Ioniţă, în minutul 8, Alexandru Dandea, în minutul 79, respectiv Gustavo, în minutul 5 din penalty și în minutul 48.
În minutul 55 Astrei i-a fost anulat un gol, după un offside la Erico.

În minutul 73 Plamen Iliev a fost eliminat pentru lovirea cu piciorul a unui adversar așa că giurgiuvenii au evoluat mai mult de un sfert de oră în 10 oameni.

Este de apreciat că deși a fost condusă de două ori Astra a revenit de fiecare dată; mai mult chiar, al doilea gol a fost marcat atunci când se afla în inferioritate numerică.
Cu toate acestea, un egal acasă seamănă mai mult cu o înfrângere, mai ales că Astra nu a mai câștigat un meci de 7 etape (4 egaluri, 3 înfrângeri).

Și de această dată cei din conducerea Astrei acuză greșeli de arbitraj, afirmând că la un fault asupra lui Ioniță ar fi trebuit să se acorde penalty.

Echipele au fost:
Astra: Iliev – Belu-Iordache, Erico, Polczak, Radunovic (Butean 51′) – Mrzljak (Moise 64′), Dandea – Ioniţă, Marquinhos (D. Lazar 74′), Balaure – Le Tallec. Antrenor: Edward Iordănescu.
CSU Craiova: Calancea – Popov (Datkovic 77′), Spahija (Burlacu 81′), Ferreira – Martic, Mateiu, Screciu, Bancu – Gustavo (M. Roman 85′), Băluţă, Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia.

Mai multe imagini de la partida Astra – CSU Craiova găsiți AICI.