Astra Giurgiu – Otelul Galati, 1-1

Astra Giurgiu - Otelul Galati, 1-1
Astra Giurgiu – Otelul Galati, 1-1 (Foto: Nicos)

Vineri, 21 martie, Astra Giurgiu a terminat la egalitate partida cu Otelul Galati, 1-1, pe teren propriu, intr-un meci contand pentru etapa a XXIV-a a Ligii I de fotbal, pierzand puncte pretioase.

Golurile au fost marcate de Yazalde, in minutul 4, pentru Astra si Marquinhos, in minutul 26, din lovitura de la 11 metri, pentru Otelul.
1-0: Yazalde reia in plasa portii celor de la Otelul, dupa ce mingea ajunge la el din bara, in urma unui sut al lui Yoda.
1-1: Marquinhos transformă un penalty acordat de arbitrul George Radulescu, pentru un fault în careu al lui Yoda.
In minutul 52 Yoda a ratat un penalty.

Partida a debutat promitator pentru gazde, Astra deschizand scorul in primele minute ale meciului si dand sperante de victorie usoara a giurgiuvenilor.
Numai ca in minutul 26 oaspetii egaleaza dintr-o lovitura de la 11 metri, executata de Marquinhos, dupa ce acesta fusese faultat in careu de Yoda, acelasi Yoda care in minutul 52 rateaza un penalty acordat in urma unui fault asupra lui Yazalde.

Astra a avut multe ocazii de a inscrie in repriza secunda insa nu a facut-o, spre tristetea spectatorilor, aflati in numar destul de mare in tribune, si disperarea conducerii echipei.
In ultimele trei meciuri Astra are doar o vicrorie (un egal si o infrangere) iar evolutia Stelei in aceasta etapa poate duce la cresterea distantei in clasament intre cele doua echipe.

Dupa meci, antrenorul Astrei, Daniel Isaila, a declarat ca este un rezultat nesatisfacator, care aduce tristete in tabara giurgiuveana, insa nu ete timp de lins ranile si echipa trebuie sa se pregateasca pentru meciul cu Petrolul intrucat obiectivul stabilit de Astra ramane valabil si anume ajungerea in finala Cupei Romaniei.

Echipele au fost:
Astra Giurgiu: Coman – Papp (Enache ’46), Ben Youssef, Găman, Junior Morais – Takayuki, Cristescu – L. Iorga (William ’46), Yoda (Ioniţă ’76), Bukari – Yazalde. Antrenor: Daniel Isăilă.
Oţelul Galaţi: Goicoechea – Mişelăricu, Sârghi, Prestia, D. Popescu – Giurgiu, Cooper, Lovin (Filip ’83) – Astafei (Bocar ’90+3), Tudorie, Marquinhos (Zaharia ’75). Antrenor: Ewald Lienen.