Juniorii U-19 deși țin aproape de seniori, își văd de drumul lor, cu bune și cu rele, în funcție de interesul pe care li-l acordă cei care se ocupă de ei.

Sunt multe echipe care acordă atenție juniorilor însă în unele cazuri atenția acordată este cu totul deosebită.

Așa este, spre exemplu, cazul Energiei Remuș unde ”…antrenorul Ionel Rădoi, un tip cam pătimaș dar un om cu un suflet uriaș a reușit să facă lucruri cu adevărat minunate”, după cum mi-a spus Marius Iorga, managerul clubului.

”Domnul Rădoi a achiziționat recent tricouri noi pentru jucători și se zbate tot timpul pentru a crea condiții optime tinerilor care au avut încredere și au venit să joace la echipa noastră, deși este una dintr-un sătuc mic, aflat foarte aproape de tentația pe care o oferă municipiul.

Miercuri am disputat o restanță, o partidă care s-a terminat cu un scor identic la juniori și seniori; spre deosebire de seniori însă, care s-au văzut conduși în prima repriză, juniorii i-au luat tare pe adversari încă de la începutul partidei și conduceau cu 2-0 la pauză.
3-2 pentru noi a fost scorul final în partida cu Real Colibași.

Antrenamentele regulate făcute de juniori au dat roade și în această partidă în care cei din Remuș s-au confruntat cu jucători mai masivi decât ei dar le-au făcut față cu succes.

17 jucători au fost prezenți la partida de miercuri, o deplasare în cursul săptămânii, lucru care spune multe în condițiile în care alții deabia reușesc să strângă 11 jucători acasă.
Ionel Rădoi a imprimat un climat de responsabilitate în cadrul echipei, făcându-i pe tinerii noștri jucători să înțeleagă faptul că fiecare meci trebuie tratat cu maximum de atenție și că, indiferent cu cine am juca, nu trebuie să ne fie teamă.

Așa cum nu ne ste teamă de meciul cu Dunărea Giurgiu, cel care urmează, un meci greu dar la care mergem să jucăm doar la victorie.
Avem un lot bun, format din 20 de jucători, avem doi portari foarte buni, de mare viitor, după părerea mea și suntem siguri că vom furniza multe surprize plăcute celor care au încredere în noi”, mi-a mai spus Marius Iorga, vorbind despre echipa de juniori U-19 Energia Remuș.