Ca să vedeți ce înseamnă pasiunea pentru fotbal! Fotbalul jucat cu bani din buzunar…

Etapa a 16-a a Ligii a 5-a Giurgiu s-a desfășurat duminică, 18 martie, pe o vreme mai mult decât nepotrivită pentru fotbal, cu vânt puternic și ploaie înghețată.

Și cu toate acestea, împotriva vitregiilor naturii dar și ale celor care organizează fotbalul giurgiuvean, cei care iubesc fotbalul, cei care îl joacă de plăcere dar totodată cei care nu au ce face în asemenea situații, au fost prezenți pe terenuri.

Și ca să vedeți ce înseamnă pasiunea pentru fotbal redau mai jos o consemnare a celor de la Șoimii Ghizdaru, rânduri care deși au fost postate pe pagina lor de Facebook le-am preluat și eu (întocmai), pentru frumusețea narațiunii, demnă de un adevărat cronicar sportiv.

Stejarul Vlad Țepes – Șoimii Ghizdaru: 1 – 3 (1 – 2).
Victorie imensă! muncită, obtinută în condiții grele (ploaie înghețată), arbitraj potrivnic cu doua greseli grave, dar cu jucatori de mare caracter, cu putere imensa de lupta si determinare.

Jocul a inceput cu dominarea gazdelor dar ne am aparat atent pana in min 10 – 12 cand gazdele au deschis scorul dintr-un offside de 3-4 metri. Greseala flagranta de arbitraj, dar dupa 2 minute Tibi a marcat dupa o actiune individuala pornita aproape de centrul terenului.

Dupa inca 7 – 8 minute Filip a marcat cu un sut in vinclu din interiorul careului ducand scorul la 1-2. Pana la pauza gazdele ne au presat puternic dar fara a-si crea ocazii clare de gol, iar cand apararea a cedat Toldo a scos un gol ca si facut.

Dupa pauza am intrat cu mai multa incredere, am controlat jocul, gazdele raspunzand doar prin contraatacuri.

La scurt timp dupa intrarea in teren Breazu a scapat singur perpendicular pe poarta, a fost faultat de portar in calitate de ultim aparator dar arbitrul a aratat doar cartonasul galben motivand ca jucatorul nu era perpendicular pe poarta (o fi masurat cu laserul?).

Dupa inca circa 10 minute Breazu a dus scorul la 3 – 1, moment in care gazdele au cedat si fizic si psihic fiind clar ca nu mai ne poate scapa victoria.

Multumesc jucatorilor pentru daruire, am multumirea ca am reusit, cu bune, cu rele, sa aducem jucatorii la capacitatea maxima de exprimare si combativitate.

Note pentru evoluția de azi: Toldo 7 (John 7) = Gabi 9, Buzdugan 7, Maristoc 7 (Breazu 8) Remus 7 = Costi 7 = Vali 7 (Draghici) , Nelu 7, Tibi 9, Buzatu 7, (Togan 7) = Filip 8.

Sa sarbatorim dulceata victoriei si sa ramanem concentrati pentru meciul urmator cu Heresti. Dupa meciul cu Energia Remus am simtit ca echipa are potential si putem veni cu un rezultat mare de la Vlad Tepes. Forta Soimii!