Ca și-n mitul biblic, David l-a învins pe Goliat; cu o uriașă ambiție…

Bucurie cat cuprinde la Remus

Energia Remuș a învins pe Dunărea Giurgiu cu 4-1 într-o partidă desfășurată marți, 10 aprilie, în etapa 21 a Seriei Sud a Ligii a 4-a Giurgiu.

Partida, un derbi atipic, care nu a produs nicio schimbare în configurația clasamentului, a avut o semnificație deosebită pentru cei din Remuș, o semnificație reieșită din ambiția uriașă cu care aceștia au abordat partida, jucând la ”totul sau nimic”.

O înfrângere a lor ar fi trecut neobservată, la și altele probabil catalogată de către unii care își numără golurile marcate pe degetele de la ambele mâini, inclusiv cele mijlocii, dar victoria a însemnat o încununare a tuturor eforturilor, ambițiilor și așteptărilor acestei echipe dintr-un mic sătuc giurgiuvean.

Sigur că multe alte lucruri se vor întâmpla de acum înainte dar acesta va rămâne un reper în memoria colectivă a celor din Remuș… Nici giurgiuvenii nu cred că vor uita acest meci prea ușor pentru că, oricât am fi de realiști, nefăcând din țânțar armăsar, azi onoarea le-a fost știrbită, lucru care nu se poate să nu-i afecteze cât de cât… Zic și eu dar ce contează ce zic eu!

”Azi, la ora 16, la Remuș a început Fiesta”, mi-a zis, radiind de bucurie, Marius Iorga, managerul Energiei Remuș.
”Băieții noștri au făcut un meci foarte bun, unul dintre cele mai bune de până acum, cred.

Până în minutul 30 meciul a fost echilibrat însă în momentul în care oaspeții au deschis scorul, prin Ciocoiu, în noi a răbufnit ambiția…
La doar 5 minute de la golul înscris de ei Mugurel Vrabie a adus egalarea și am intrat la pauză cu un egal, 1-1.

După reluarea partidei am atacat ca nebunii, metaforic vorbind, și am preluat conducerea prin Mihai Danciu; 2-1.
La 5 minute distanță același Danciu a mai înscris un gol și a dus scorul la 3-1.
Spre finalul meciului Iulian Mărgărint a închis tabela cu o splendidă lovitură de cap peste portarul oaspeților; tot Iulian a mai ratat un gol, trimițând în bară, dar ce mai contează.
Am câștigat cu 4-1 un meci decisiv, nu atât prin influența sa asupra configurației actuale a clasamentului cât asupra moralului nostru, al tuturor.

Săptămâna viitoare avem iarăși un meci greu, cu Vărăști dar suntem optimiști, încrezători în forțele noastre și continuăm să abordăm fiecare maci ca și cum ar fi o finală.
Acum, după meci, am putea spune și noi, lăudându-ne puțin, poate, că nu ne-am îndoit nicio clipă că vom termina victorioși partida de azi.

Au fost și ceva spectatori, cărora le mulțumim, îi felicităm și pe oaspeți pentru jocul lor și privim cu speranță spre următoarele partide”, mi-a mai spus, cu mare bucurie, dar, mai ales mândrie nedisimulată Marius Iorga, managerul Energiei Remuș.