Cam asta a fost! Atât ”au putut băieții de la țară”!

FC Singureni continua pe primul loc

FC Singureni a învins cu 3-1 pe Argeșul Mihăilești într-o etapă intermediară, a 18-a din Seria Nord a Ligii a 4-a Giurgiu la fotbal.

Am zis și în cronica etapei, meciul a fost așteptat cu sufletul la gură de către puzderia de iubitori ai fotbalului din tot județul; atenția acordată acestuia a fost una deosebită, la Singureni însuși primarul comunei contribuind efectiv la pregătirea terenului.

În urma disputării meciurilor din această etapă FC Singureni continuă pe primul loc în Seria Nord a Ligii a 4-a Giurgiu, urmată de Argeșul Mihăilești, la o distanță de 6 puncte; trei echipe se află în acest moment la egalitate de puncte cu Mihăileștiul, Florești și Bolintin Malu Spart fiind celelalte două dar trebuie precizat că acestea au două meciuri în plus disputate.

Imediat după terminarea partidei dintre Singureni și Argeșul Mihăilești am stat de vorbă cu Cristian Răgălie, managerul echipei din Singureni; iată ce mi-a spus acesta:

”Astăzi cred că am demonstrat, înca odată, că ne merităm primul loc în clasament!
Am reușit o victorie frumoasă, cea mai frumoasă pot spune, împotriva echipei de pe locul 2.

Până la ora jocului au fost tensiuni, șicane și chiar jigniri, dar noi, băieții de la țară, le arătăm băieților de la oraș doar clasamentul și rezultatele directe. Cine are cel mai valoros lot, tot clasamentul și rezultatele directe o pot dovedi, restul sunt vorbe în vânt!

Cât despre acest meci, ce pot spune… Oaspeții noștri au avut ceva mai multa posesie în primele 25 de minute dar spre finalul primei reprize am echilibrat jocul și chiar am avut cele mai mari ocazii, inclusiv o bară. 0-0 a fost scorul primei reprize.

O dată cu începerea celei de a doua repriza au venit și goluri partidei, iar în minutul 90 AS Singureni ”băieții de la țară”, conduceau cu 3-0, prin golurile marcate de Fluierică și Sorin Nicolescu (2).
”Băieții de la oraș” cu cel mai bun lot, au reușit golul de onoare în minutele de prelungire.

După această victorie meritată și muncită noi ne consolidăm locul de lider, rămânem singura echipa fără înfrângere, din ambele serii, dacă nu mă înșel.
Felicitari baietilor!
Felicitări brigăzii de aribitri conduse de Alexandru Tudor!
De maine pregătim următorul meci pentru îndeplinirea obiectivului!

Și nu în ultimul rând, felicitări conducerii AJF Giurgiu pentru modul în care au gestionat organizarea acestui meci!”