Concordia Chiajna – Astra Giurgiu 0-2; debut cu dreptul al echipei giurgiuvene

Concordia Chiajna - Astra Giurgiu 0-2; debut cu dreptul al echipei giurgiuvene

Vineri seara, 25 iulie, Astra a invins Concordia Chiajna cu scorul de 2 – 0 in deplasare, in primul meci al Ligii I, editiei 2014-2015 (a 97-a editie). Jucatorii giurgiuveni au debutat cu dreptul in actuala editie, atat ei cat si suporterii facandu-si mari sperante: castigarea campionatului.

Cei care au vazut meciul au avut parte de doua goluri spectaculoase, inscrise la 2 minute diferenta, unul de Fatai, cu calcaiul si unul de Budescu, direct din corner.

Giurgiuvenii s-au adaptat repede si bine la suprafata de joc de pe stadionul din Chiajna desi inainte de meci isi facusera probleme in legatura cu aceasta (gazon artificial).

In minutul 11 Fatai a reluat spectaculos cu călcâiul, de la şase metri, o centrare “la intalnire” de pe dreapta a lui Enache
Doar un minut mai tarziu, in minutul 12, Budescu a majorat diferenţa cu un gol inscris in urma unei executii spectaculoase, direct din corner; un gol de zile mari, cum rar se poate vedea, inscris de un Budescu aflat intr-una dintre cele mai bune zile ale lui.

Dupa inscrierea golurilor jucatorii din Chiajna au dat impresia ca au fost mai agresivi in atac insa toate suturile pe poarta au fost aparate fara probleme de Silviu Lung.

Partida Concordia Chiajna – Astra Giurgiu s-a incheiat cu scorul de 0 – 2, victoria obtinuta de giurgiuveni inflacarand atat echipa (jucatori si tehnicieni) cat mai ales suporterii care spera (din ce in ce mai multi) ca in editia aceasta de campionat Giurgiu, prin Astra, va castiga campionatul!

Echipele au fost:
Concordia Chiajna: Râmniceanu – Maftei, Reljici, Dulgherov, Serediuc – Al. Stan, N. Roşu (Welington ’21) – Olberdam, Timov ( Boldrin ’69), Băjenaru – D. Florea (Dina ’65). Antrenor: Marius Şumudică
Astra Giurgiu: S. Lung – Pliatsikas, Găman, Oros (Ben Youssef ’67), Morais – Enache, Laban, Yahaya, William – Budescu (Takayuki ’79) – Fatai (Alibec ’70). Antrenor: Daniel Isăilă