CS Constelaţia Giurgiu – CSS 3 Steaua Bucureşti: 38-23

Constelatia - CSS 3 Steaua
Constelatia – CSS 3 Steaua (Foto: Nicos)

Constelaţia Giurgiu a învins pe CSS 3 Steaua Bucureşti cu 38 – 23 într-o partidă desfăşurată duminică, 7 februarie, contând pentru etapa a 12-a a Campionatului Naţional de juniori 2, Seria D.

Giurgiuvenii au deschis scorul încă din primul minut al partidei însă Steaua a reuşit să revină şi să facă un meci echilibrat în prima parte a reprizei I; la mijlocul primei reprize, din minutul 12 giurgiuvenii au luat clar conducerea jocului, conducând până la sfârşitul partidei.

La pauză scorul a fost 19-13; o evoluţie foarte bună a avut extrema dreaptă de la giurgiuveni, Sebastian Bacriu, cu numărul 11 pe tricou.

În cea de-a doua repriză giurgiuvenii de la Constelaţia au dominat categoric, în minutul 13 al reprizei scorul ajungând la 29-16.

La finalul partidei scorul de 38-23 a consfinţit clar diferenţa certă de valoare dintre cele două echipe dar şi marea dorinţă de a giurgiuvenilor, mai ales că au evoluat în faţa propriilor suporteri, din ce în ce mai numeroşi în tribune însă destul de puţini raportaţi la spectacolul handbalistic oferit de jucătorii noştri.

O evoluţie deosebită, de apreciat, au avut cei doi portari ai Constelaţiei, Cornea Mihai în prima repriză şi Zamfir Cosmin în cea de-a doua.
Alături de ei toată echipa merită felicitări căci handbalul fiind un joc de echipă nu poate aduce rezultate decât prin efortul tuturor jucătorilor, victoria aparţinându-le tuturor membrilor echipei.

După meci am stat de vorbă cu Relu Lixandru, antrenorul celor de la Constelaţia Giurgiu care, cu bucurie, mi-a spus: “Partida de azi a fost una importantă întrucât ne apropie decisiv de calificarea în prima fază a turneului final; nu a fost deloc uşoară, bucureştenii, care deşi se aşteptau cumva la o înfrângere, jucând în deplasare (în tur i-am învins cu 34-20, pe terenul lor), au venit hotărîţi să-şi vândă scump pielea. Băieţii antrenaţi de mine şi de Virgil Georgescu s-au dovedit hotărâţi, au abordat meciul cu toată seriozitatea şi rezultatul s-a văzut clar pe tabela de marcaj. Dincolo de acest rezultat mai mult ne bucură faptul că echipa devine tot mai omogenă şi că pe măsură ce se apropie turneele de sală jucătorii sunt tot mai hotărâţi să obţină cele mai bune rezultate, spre bucuria şi satisfacţia suporterilor noştri dar şi a celor care contribuie la susţinerea financiară a echipei şi cărora le mulţumim.”