”Derbiul local a fost un meci al orgoliilor! Au câștigat, evident, cei mai buni!”

Viitorul Puieni - AS Prundu: 4-0
Viitorul Puieni – AS Prundu: 4-0

Viitorul Puieni a învins cu 4-0 pe AS Prundu duminică, 18 noiembrie, în etapa a 12-a a Seriei Sud a Ligii a 5-a Giurgiu.

Partida, un derbi local, apreciată așa de către localnici, evident, deoarece cele două echipe aparțin unor localități care fac parte din aceeași comună, a fost foarte disputată și presărată cu cartonașe, nu foarte multe, ce-i drept.

În urma acestei etape Prundu se află pe locul 5 în serie, cu 22 de puncte iar Puieniul pe locul 9, cu 17 puncte. Dar la o asemenea partidă, cu o asemenea miză, ce contează locurile din clasament!

”A fost un meci al orgoliilor, așa cum ne așteptam, un meci din care câștigători am ieșit noi, cei din puieni”, mi-a spus Marius Iorga, antrenorul Viitorului Puieni.
”Chiar dacă au fost 2 grade băieții mei nu au avut timp să înghețe!

Prundu, o echipă tânără, ambițioasă, locul 5 în clasament, a venit hotărâtă să ia cele 3 puncte… Dar, spre dezamăgirea lor și bucuria noastră, le-am luat noi!
Prima repriză a fost una echilibrată, cu ocazii de ambele părți; 0-0 a fost la pauză.
După pauză am început mult mai hotărâți, mai ales că nu ne-ar fi plăcut deloc ”o bătaie” (înfrângere) chiar sub ochii suporterilor noștri care, în ciuda vremii din ce în ce mai neprietenoase, continuă să vină în număr destul de mare pentru a ne susține. Le mulțumim!

Am deschis scorul prin căpitanul echipei, Mărgărint Iulian și a urmat un hat-trick al lui Mihai Ciobanu, scorul final fiind 4-0 pentru noi.
Aș putea spune că nu le-am dat azi nicio șansă adversarilor noștri și că suntem mulțumiți, atât eu cât și managerul Gelu Roșu de evoluția echipei și de faptul că am reușit să legăm două victorii, fără să luăm vreun cartonaș măcar.

Despre adversari ce să zic? Auzisem că joacă dur, mai ales despre unele violențe din etapa trecută, dar am vrut să le demonstrăm cum e să joci fairplay… Pentru noi, mai mult, căci ei s-au ales cu 3 cartonașe galbene și unul roșu.

Sperăm să terminăm acest tur la fel de bine cum ne-a fost în ultimele două etape, cu victorii adică și în retur vom vedea ce va fi.”