Dunărea Giurgiu este câștigătoarea Cupei României, faza județeană

A venit cupa la Dunărea Giurgiu!

SCM Dunărea Giurgiu a câștigat cu 4-3 partida disputată cu AS Viitorul Tântava în cadrul fazei județene a Cupei României la fotbal.

”Astazi am jucat în Cupa Romaniei, faza județeană, cu echipa din Tantava, o echipă extrem de ambițioasă, cu mulți jucători experimentați, nefiind nici măcar unul din Tântava ci toți din București!”
(N.red. reamintesc faptul că Tântava este un sat al comunei Grădinari, cu o populație de 1300 de locuitori)

”Partida s-a desfășurat pe o căldură insuportabilă, scorul la pauză fiind 0-0 după o repriză în care ambele echipe au jucat la tatonare.

Imediat după ne-am văzut conduși de echipa din Tântava, aceștia înscriind la nici 5 minute scurse din repriza secundă.
Am revenit, am egalat la scurt timp (n.red. printr-un gol spectaculos înscris cu capul de Ginel Asan); a fost momentul în care partida a devenit cu adevărat interesantă, ambele echipe dând dovadă de multă mobilizare și ambiție.

Echipa din Tântava revine la cârma meciului printr-un gol din lovitură liberă făcând ca scorul să fie de 2-1 în favoarea lor; imediat după repunerea mingii la centru ocaziile au început să curgă către poarta lor și golul egalizator al nostru, de 2-2 apare în urma unei execuții superbe a lui Dima, cu un șut de la 20 de metri de poartă.

La doar 5 minute de la golul egalizator primim o lovitură liberă pe care Oleg, jucătorul nostru din Chișinău o fructifică și scorul devine 3-2 pentru Dunărea; Dunărea Giurgiu a jucat ca oaspete în această partidă.

După o greșeală colectivă a apărării noastre suntem egalați.
Dima Laur ne aduce victoria în minutul 86, făcând ca la 4-3 cupa să vină la Giurgiu!

Mulți dintre cei prezenți pe margine, în afara stadionului la această partidă au considerat-o ”un meci de vis”, un meci de mare angajament, un meci abordat de ambele echipe cu multă ambiție. Noi, cei de la Dunărea Giurgiu, l-am câștigat!

Toți sperăm să revenim la vremurile normale, sperăm să vedem cât mai mulți suporteri în tribune și ne dorim ca prin jocul nostru, prin efortul nostru din teren să facem ca Dunărea Giurgiu să revină pe primul loc în sufletul giurgiuvenilor, așa cum a fost odată!

Mulțumim organizatorilor și tuturor celor implicați!”