Echipa românilor a câștigat Cupa Ligii, în Anglia!

Romanii care au castiga Cupa Ligii, in Anglia

Echipa de fotbal a românilor din Tamworth, New Boys United, a câștigat finala Hospital CUP (Cupa Ligii) care s-a jucat pe 12 mai pe stadionul din Tamworth, Anglia.

Uitați-vă la bucuria (care încearcă din răsputeri să ascundă urma de nostalgie) de pe chipurile tinerilor din imagine, români plecați în zări străine în speranța unui trai mai bun și veți înțelege rostul acestor rânduri.

Nu este doar despre fotbal aici!

Ei, cei 26 de români din Tamworth care au înființat o echipă de fotbal românească (din români adică căci în fapt echipa este englezească!), New Boys United, într-un oraș cu circa 75.000 de locuitori, situat chiar în mijlocul Angliei… Câți alți români or mai fi acolo, în afară de cei 26, nimeni nu știe…

Românii de la New Boys United sunt:
Portar: Gheorghe Sanduliac
Fundasi: Razvan Nedelea, Vasile Chiritoiu, Cristian Tohanean, Andrei Craciun
Mijlocasi: Bogdan Canipa, Iulius Savoaia, Andut Sirbu, Gabriel Miscodan, Marius Agapie
Atacant: Andrei Graur
Rezerve: Popa Iulian, Florin Sanduliac, Andrei Iovanescu, Catalin Canipa, Alin Movanu, Alexandru Curt, Cristian Restea, Iulian Movanu
Antrenor: Gabriel Manea

Când nu joacă fotbal, adică toată săptămâna, mai puțin câteva ore duminica, atunci când sunt pe teren, românii sunt șoferi, lucrători în depozite (Tamworth este un important nod comercial), constructori.
Oameni obișnuiți toți, tineri plecați în lume în speranța că vor avea un trai mai bun…

De la corespondentul special din Anglia pentru giurgiuonline, Răzvan Nedelea, giurgiuvean și el, am primit o scurtă cronică a meciului câștigat de echipa sa.

”New Boys United – Aldergate Athletic: 3 – 2

Andrei Graur (2) și Miscodan Gabriel (1) sunt autorii golurilor noastre.
Am început bine meciul; în minutul 7 am deschis scorul prin Andrei Graur.
Au urmat trei ocazii mari pentru noi dar nu am reușit să înscriem până în minutul 25, atunci când același Miscodim a majorat scorul la 2-0.
În minutul 42 au înscris și cei de la Aldergate Athletic, fapt care le-a mai ridicat moralul.

În repriza a doua am intrat relaxați fapt care le-a permis adversarilor să-și creeze multe ocazii de gol, spre deosebire de noi care parcă eram alții față de prima repriză.
Deși adversarii au presat mai tot timpul cei care au înscris am fost tot noi! La 3-1 situația începea să fie aproape clară!
Cu puțin timp înainte de finalul meciului adversarii au înscris un gol și doar cu 4 minute înainte de final au avut o ocazie uriașă însă portarul nostru, Sanduliac Ghiță, a apărat magistral o lovitură de cap extrem de periculoasă în urma executării unui corner. Intervenția lui Ghiță a fost aplaudată la scenă deschisă de cei prezenți pe stadion, după ce le-a repornit inima, oprită din bătaie la faza cu pricina.

Au fost cam 100 de suporteri de-ai noștri, suporteri care ne-au încurajat continuu de la începutul și până la sfârșitul meciului.

După festivitatea de premiere am băut toți băieții din echipă câte o bere și cam asta a fost; din păcate nu prea avem timp de petreceri lungi, lunea trebuind să fim în formă maximă! Nu pentru fotbal… Pentru muncă!

Cupa câștigată este foarte importantă pentru noi! Nu a trecut nici măcar un an de când s-a înființat echipa și iată că rezultatul obținut azi este unul mai mult decât îmbucurător!