Hora Unirii(lor) s-a jucat duminică la Ghimpați!

Cu multa speranta inainte!

Unirea Ghimpați a învins cu 4-2 pe Unirea Vânătorii Mici duminică, 29 septembrie în etapa a 5-a a Seriei Nord a Ligii a 5-a Giurgiu.

În urma acestei etape Unirea Ghimpați urcă pe locul 6, cu 9 puncte din patru partide disputate în vreme ce Unirea Vânătorii Mici coboară pe locul 9, cu 7 puncte din cinci partide disputate.

Cei din Vânătorii Mici au ambiții mari dar, din păcate, ambițiile lor nu prea sunt în ton cu evoluția echipei, cel puțin la meciurile din deplasare, deși este mult prea devreme să se încerce tragerea unei concluzii… Dar simple speculații se pot face, observând, de exemplu ceea ce s-a întâmplat în meciul de duminică, meci pierdut în ultimele 10 minute de joc.

Am stat de vorbă despre acel meci cu ”diamantul” echipei, Robert Constantin, jucător recent întors la Vânători după o aventură de un an la Concordia Chiajna; iată ce mi-a spus Robert:
”Nu sunt multe de zis despre acest meci dar sunt multe de făcut după acest meci!
Trebuie să ne mobilizăm mai mult la meciurile din deplasare; duminică am fost conduși cu 1-0, am revenit printr-un gol marcate de mine și am preluat conducerea în minutul 80 în urma unui penalty.

Dar nu a fost să fie victoria noastră!
Gazdele au marcat de 2 ori în ultimele 10 minute de joc și am pierdut cu 4-2.
Ghimpațiul a fost un adversar dificil dar nu ar fi fost imposibil să-l învingem.
După cum nu va fi imposibil să învingem duminica viitoare pe Progresul Palanca, o echipă ambițioasă dar nu mai ambițioasă decât noi.

Eu mă simt în formă, un alt ”diamant”, Alin Gheorghe, va străluci și el, sunt convins și toți împreună, toată echipa suntem hotărâți să facem o partidă cât mai bună.
ECHIPA Unirea Vânătorii Mici va străluci ca un diamant, vă garantez!”