Încă o victorie pentru Călugăreni! Adunăm puncte, văzându-ne de treabă…

Calugareniul in ofensiva!

MV Călugăreni a învins cu 2-1 pe Voința Slobozia sâmbătă, 6 aprilie, într-o partidă contând pentru etapa a 19-a a Seriei Sud a Ligii a 4-a Giurgiu la fotbal.

Este a doua victorie a echipei din Călugăreni în acest retur; sigur că pentru alții nu înseamnă cine știe ce această victorie însă pentru cei din Călugăreni înseamnă mult, în primul rând pentru că le dă încredere în forțele lor și le confirmă faptul că se află pe drumul bun.

”Am întâlnit pe terenul nostru pe Voința Slobozia, o echipă ambițioasă, omogenă, care venea după o victorie în fața Dunării Giurgiu, cu gândul la victorie și în partida cu noi”, mi-a spus Marius Iorga, antrenorul MV Călugăreni (acesta văzând meciul din tribună).

”Noi veneam după o înfrângere cu Mihai Bravu așa că am intrat în teren foarte hotărâți să luăm cele trei puncte, pentru a mai spăla din rușinea din etapa trecută.

Am început bine partida și am deschis scorul în minutul 30 prin căpitanul echipei, Marin Florian, cel care a executat magistral o lovitură liberă de la 20 de metri, cu o minge plasată peste zid.
Spre finalul primei reprize am fost egalați pe o fază de atac a oaspeților, care ne-a cam luat prin surprindere.
1-1 a fost la pauză.

Am început repriza a doua cu singurul gând de a lua cele trei puncte puse în joc, fiind conștienți de faptul că putem să o facem.
Am preluat conducerea prin mijlocașul nostru Gabriel Grădinaru, cel care a preluat cu capul o lovitură liberă executată de Marin Florin, căpitanul echipei.

A fost un joc bun, credem noi, am mai adăugat ceva puncte la zestrea din clasament, avem 7 acum și sperăm să scăpăm de poziția de ”lanternă” din clasament până la finalul campionatului.
Cu siguranță vor mai veni și alte puncte; eu am mare încredere în băieți după cum și ei au încredere în forțele lor.

Se vor câștiga greu punctele la Călugăreni de către cei care vor veni să joace, să nu-și imagineze cineva că suntem o pradă ușoară. Ne vom vinde scump pielea!

Juniorii noștri au câștigat și ei, 6-0, așa că avem toate motivele să fim mulțumiți de această etapă”.