Început de retur în forță, goluri multe, fotbal pe placul suporterilor

Viitorul Vedea - Progresul Valea Dragului
Viitorul Vedea – Progresul Valea Dragului

Viitorul Vedea a debutat în returul campionatului județean de fotbal Giurgiu cu o victorie importantă, câștigând partida disputată în compania Progresului Valea Dragului cu scorul de 6-0.

După această primă etapă din retur, după această victorie Viitorul Vedea a urcat pe locul 10 în Seria Sud, cu 16 puncte, în vreme ce Progresul Valea Dragului rămâne pe 14, cu 12 puncte.

Despre partida de sâmbătă am stat de vorbă, ca de obicei, cu Marius Iorga, antrenorul celor de la Vedea; iată ce mi-a spus acesta:
”A fost un început de tur perfect pentru echipa noastră.
Am întâlnit pe teren propriu o echipă ambițioasă, o echipă care a venit cu gândul de a face o impresie cât mai bună.

Nu le-am dat însă vreo șansă! Am deschis scorul oarecum greu, târziu, în minutul 35 dintr-o lovitură de la 11 metri executată magistral de mijlocașul nostru Mihai Mogâldea.
Nu am mai reușit să înscriem până la pauză. Avantajul minim nu ne-a mulțumit așa că după pauză am intrat foarte hotărâți în teren și am reușit să facem o repriză perfectă.

Adrian Căciulan a marcat o dublă și Sebastian Profir, Stelian Mocanu și Andrei Martin au marcat câte un gol. Scorul final a fost 6-0 pentru noi.

După cum spuneam a fost un debut perfect. A fost un meci frumos, cu multe goluri dar și mai multe ocazii la poartă, un meci din care nu a lipsit spectacolul dar și Fair Play-ul.

Toată echipa, conducerea acesteia mai ales, ne propunem pentru retur ca obiectiv obținerea cât mai multor puncte și clasarea pe un loc cât mai aproape de fruntea clasamentului.
Etapa viitoare ne așteaptă un meci foarte dificil, cu Dunărea Giurgiu, un meci cu ambiții de ambele părți… Sperăm să avem o prestație cât mai bună și să-i bucurăm pe suporterii noștri care sunt mereu alături de noi asigurându-i de recunoștința noastră pentru eforturile făcute.”