Intermediară… mai mult neagră! Și amară!

Restanta la intermediara!

Deși a fost doar o intermediară, partida dintre Real Colibași și Energia Remuș a fost una extrem de disputată, în ciuda faptului că a avut loc în cursul săptămânii, într-o zi de lucru.

Vremea splendidă pentru fotbal a refăcut cumva rezerva de energie a jucătorilor, epuizată după o zi de muncă iar ambiția ambelor echipe a dinamizat neașteptat de mult partida.

Partida a avut o întoarcere spectaculoasă de scor și a creat mari emoții celor de la Remuș dar și speranțe cel puțin la fel de mari celor din Colibași; toată iarna am tot povestit despre amicalele Energiei și acum le văd în adevărata lor lumină.

Real Colibași a început foarte bine partida, încurajați și de faptul că au jucat pe teren propriu și și-au creat câteva ocazii bune de gol încă din primele minute.
În minutul 20 (aproximativ) Gabi, în urma unei insistențe la o fază, a deschis scorul pentru gazde.
1-0 a fost la pauză pentru Real Colibași în partida cu energia Remuș.

La fel de bun a fost și începutul celei de-a doua reprize pentru Colibași; Mangealâc a marcat și a ridicat scorul la 2-0.
Dar nu a fost să fie!
Din păcate oboseala și-a spus din plin cuvântul iar condiția fizică a celor din Remuș a făcut ca aspectul partidei să ia o întorsătură cât se poate de tristă pentru Real, echipa care își vedea speranțele de victorie năruite.

”La 2-0 ne-a fost refuzat un penalty (clar, după părerea noastră), penalty care poate că ar fi pecetluit soarta meciului”, mi-a spus Marius Alexe de la Colibași.
”Poate că aceasta a fost un moment care ne-a demoralizat, ne-a făcut să cădem psihic, cădere care ne-a accentuat oboseala fizică, fapt ce a permis Energiei să revină spectaculos.
Recunoaștem că oaspeții au avut o formă fizică mai bună, dovedită mai ales spre finalul meciului dar nu am putea spune că ne-a speriat ”faima” lor…
Până la urmă amănuntele nici nu mai contează… E trist pentru noi că am pierdut un meci care se anunța o victorie, după cum l-am început… Nu a fost să fie”.

Energia a revenit spectaculos în joc, în leul rănit în amorul propriu s-a trezit ambiția, a trecut la un atac insistent dovedind mult mai multă prospețime decît gazdele și a reușit să marcheze de 3 ori.
2-3 a fost scorul final în partida Real Colibași – Energia Remuș, partidă care a contat pentru etapa a 18-a a Seriei Sud a Ligii a 4-a Giurgiu.

Câțiva dintre cei cu care am stat de vorbă după terminarea partidei mi-au spus că a fost un meci cum de mult nu au mai văzut, un meci dominat de ambiție, marcat de o luptă încrâncenată dar vizibil afectat de oboseala fizică a celor din teren; cu moralul (psihicul) au stat bine, după cum cu o tristă ironie ziceau unii dintre ei.

În urma acestei partide ambele echipe rămân pe aceleași locuri în clasament, Colibașiul pe 7, cu 23 de puncte iar Remușul pe 2, cu 42 de puncte, la doar unul în urma primei clasate, Dunărea Giurgiu, fapt care face ca lupta pentru primul loc să devină acerbă, cel puțin din partea celor de la Remuș; la Dunărea este greu de identificat vreo intenție clară.