La Bolintin Deal fotbalul nu are vârstă! Sau pentru cei care îl practică nu contează vârsta!

Echipa Bolintin Deal

FC Bolintin Deal a învins în deplasare pe Zmeii Ogrezeni cu 3-2 în etapa a 17-a a Seriei Nord a Ligii a 4-a Giurgiu la fotbal, sâmbătă, 2 martie.

În urma acestei etape echipa din Bolintin Deal se află pe locul 6, cu 25 de puncte, la 10 puncte distanță față de podium, un handicap greu de recuperat dar nu imposibil, având în vedere ambiția bolintinenilor; Zmeii Ogrezeni se află pe locul 9, cu 20 de puncte.

Despre partida de sâmbătă am stat de vorbă cu Relu Vlad, antrenorul echipei FC Bolintin Deal; evident că nu am putut evita și alte subiecte.
”Am plecat spre Ogrezeni cu un singur gând: VICTORIE!”, mi-a spus Relu Vlad, cu evidentă bucurie în glas; ”În ultimii ani nu prea am câștigat pe terenul celor din Ogrezeni dar de această dată am avut mari speranțe și, mai mult decât atât, chiar o presimțire că de această dată vom câștiga.

Dar nu cu presimțiri se câștigă o partidă!
Am avut aproape tot lotul la dispoziție (doar doi absenți au fost) așa că am început partida cu următoarea formulă: Badislav Daniel în poartă, linia de fund formată din Tudor Gabriel (c), Vijelie Marius, Ivan Mihai și Lăcătuș Valentin. La mijloc au jucat Constantin Cristian, Iulișcă Marius, Antonescu Lucian și Ionuț Litoiu iar în atac Iordan Mihai și Ciochină Niculae.

Am început foarte bine partida și am marcat primul gol prin Antonescu Lucian; am continuat să controlăm partida, practicând un joc în viteză și creându-ne multe ocazii de gol, unele de 1 la 1 cu portarul însă nu a mai reușit să marcăm până la pauză.
După pauză echipa a intrat poate prea relaxată în teren deși minima diferență de scor, în deplasare, nu putea fi un motiv de relaxare; am luat repede un gol!

Acel gol a fost ca un duș rece, ne-a revigorat cumva și am reluat conducerea prin golul marcat de către Tudor Gabriel după care am fost iarăși egalați în urma unei faze la care mulți dintre noi am văzut ofsaid.
Cu 5 minute înainte de finalul meciului Ciochină Niculae a adus victoria echipei noastre, marcând un gol așteptat dar și muncit.
3-2 a fost scorul final pentru Bolintin Deal în partida cu Zmeii Ogrezeni.

Vreau să îmi felicit toți băieții pentru efortul depus azi, să felicit staff-ul care este alături de mine tot timpul, să felicit și echipa gazdă pentru fair-play și pentru buna organizare.
Merită apreciere și brigada de arbitri condusă de Stănescu Marius, partida fiind lipsită de incidente sau alte lucruri care nu au ce căuta pe un teren de fotbal.”

Nea Florea, ”bolnav” de fotbal!

V-ați referit apreciativ la staff, cine este domnul mai în vârstă care ”servește” mingi jucătorilor, l-am întrebat pe Relu, văzând câteva imagini de la antrenamentul de dinainte de meci.
”A, nu face parte din staff! Sotir Florea se numește, este pensionar și este, cred, cel mai fidel suporter al nostru. Cred că iubește fotbalul foarte mult, de practicat îl mai practică atât cât poate, dar se simte foarte bine între jucători la antrenamente iar jucătorii, la rândul lor, sunt cumva impulsionați de un asemenea om care redă cum nu se poate mai bine faptul că dragostea pentru fotbal nu are vârstă.
Nu a lipsit nea Florea de la niciun meci de-al nostru, fie că a fost acasă sau în deplasare”.

În partida de juniori Bolintin Deal s-a impus cu 6-0 în fața Zmeilor Ogrezeni.