”Mulțumim lui Dumnezeu că am scăpat doar cu 2 entorse și 2 buze sparte!”

Echipa Real Draganeasca

”Victorie în jungla de la Podul Doamnei! Mulțumim lui Dumnezeu că am scăpat doar cu 2 entorse, 2 buze sparte și sprintul final până la mașini!”

Podul Doamnei a luat bătaie, după rezultat, 1-4, în partida cu Real Drăgăneasca, dar a bătut-o în fapt pe aceasta, la propriu!

Meciul a fost oprit în minutul 83 din cauza violențelor întâmplate atât în teren cât și pe marginea acestuia.

Despre cele întâmplate la această partidă mi-a vorbit Liviu Zamfir, o mai veche cunoștință, unul dintre cei cărora le acord toată încrederea; sigur că asta nu ferește de subiectivitate spusele sale și tocmai de aceea aștept, eventual, și reacția celeilalte părți implicate.

Iată ce spune Liviu:
”Ce am pățit duminică la podul Doamnei nici în filmele horor nu am văzut!
Încă de cum am ajuns la teren am văzut ascunse după o fundație de gard două topoare și câteva bâte, unelte folosite probabil la construcția respectivului gard.

Imediat după începerea partidei am marcat un gol, în primul minut, fapt care le-a iritat pe gazde. Au început să înjure, să pună presiune pe arbitri și să treacă la amenințări la adresa noastră, a oaspeților.

Pe parcursul meciului doi jucători de-ai noștri au fost scoși din teren accidentați, cu entorse; aceștia au ajuns la spital ulterior.
Alți doi jucători de la noi au primit pumni în gură de la ”jucătorii” gazdelor.

Punctul culminant al ”meciului” a fost atins în minutul 83 la un fault al gazdelor; eu, de pe margine, nemairezistând să asist la asemenea violențe, am strigat la jucători.
A fost semnalul care a declanșat o ploaie de pumni și lovituri de bâtă asupra noastră.

Meciul a fost întrerupt, am sunat la 112 și Poliția a venit cam după 30 de minute. Între timp situația s-a detensionat.
Cred că ”oameni” ca cei de la Podul Doamnei nu au ce căuta pe un teren de fotbal
Felicit brigada de arbitri care nu s-a lăsat intimidată.
Le doresc sănătate multă tuturor celor implicați în meciul de duminică: arbitri, jucători și spectatori!”

Podul Doamnei este localitate a comunei Clejani, Drăgăneasca este localitate a comunei Trestieni, echipele joacă (se presupune) de plăcere…
Cei din Drăgăneasca au străbătut duminică circa 100 de km ca să facă ce? În loc să bea o bere și să mănânce un mic, între prieteni, ei au mâncat bătaie…
Nu acesta este ”fotbalul de plăcere” despre care eu vorbesc!
Cine este de acord cu astfel de ”plăceri”, băgând sub preș asemenea incidente sau sancționându-le, în cel mai bun caz, cu suspendări de teren de una-două etape, n-au decât să o facă în continuare