Ne-am dorit extrem de mult această victorie! Și am obținut-o, deși nu a fost ușor!

Bucurie in echipa Bolintin Vale

Bolintin Malu Spart a învins cu 2-1 pe Bolintin Vale într-un derbi de (mare) tradiție, important nu atât prin eventualele schimbări în clasament cât prin ambițiile (și chiar orgoliile) echipelor celor două localități surori.

Bolintin Malu Spart continuă neînvinsă și după această etapă, având 30 de puncte din 10 meciuri disputate iar Bolintin Deal se află pe locul 7, cu 12 puncte, un loc nu tocmai rău însă sigur nu cel pe care și l-ar fi dorit.

Despre această partidă am stat de vorbă cu Alexandru Pricopie, un bolintinean aflat cu trup și suflet alături de fotbalul din orașul giurgiuvean.
Fac precizarea că nu am modificat absolut nimic din cele ce mi-a spus Alex, din respect pentru pasiunea și dăruirea sa; iată-le:

”Ne-am dorit extrem de mult victoria de ieri, chiar dacă în teren nu am arătat extraordinar de bine.
Nu ne așteptam să avem un meci ușor cu vecinii noștri, la fel cum nu ne așteptam ca jocul să nu ne iasă așa cum ne-am propus.

Am întâlnit o echipă a Bolintinului din Deal solidă, venită cu gândul de a obține toate punctele puse în joc, însă norocul a ținut cu noi de data asta și am reușit să câștigăm.

În prima repriză consider că am dominat jocul, am pasat mult, ne-am creat ocazii de gol, ba chiar am reușit să intrăm la pauza cu scorul de 2-0, datorită reușitelor lui Iancu Laurențiu și Constantin Alexandru.
În repriza a doua, oaspeții au avut mai multe ocazii, au reușit să ne “arunce în corzi” de câteva ori, însă repet, astăzi norocul a fost de partea noastră.

Suntem bucuroși pentru victoria obținută în compania unei echipa care și-a dorit să demonstreze mai mult decât locul ocupat în clasament. Până la urmă consider normal ca toate echipele să joace cu ambiție atunci când întâlnesc ocupanta primului loc.
Nu ne va fi ușor, însă sperăm ca cel puțin până în iarnă să nu coborâm vreun loc în clasament.

În final, mulțumim tuturor bolintinenilor pentru prezența numeroasă din tribune, pentru încurajările primite și, bineînțeles mulțumim oaspeților pentru jocul prestat.

Echipa noastră de start a fost: M. Copil, V. Ștefan, D. Cațaros, G. Mihai, F. Roșioru, N. Zuluf, M. Curt, D. Gheorgiu (cpt), P. Iordache, L. Iancu;
Au mai jucat: A. Vărzaru, A. Țoropoc și F. Iordan.”