”Ne-am trezit mai greu în returul acesta dar sigur nu ne va mai lua somnul până la finalul campionatului!”

Maxima Hobaia

Maxima Hobaia a învins cu 4-2 pe Avântul Florești sâmbătă, 10 martie, în etapa a 18-a a Seriei Nord a Ligii a 4-a Giurgiu la fotbal, într-o partidă frumoasă, disputată, cu multe ambiții de ambele părți.

În urma acestei etape Maxima Hobaia se află pe locul 7 în Seria Nord, cu 28 de puncte iar Avântul Florești se află pe locul 4, cu 30 de puncte.
Cele două echipe veneau cu o zestre diferită la această partidă, Maxima după două eșecuri în acest retur (un egal, dar tot eșec a fost considerat) în vreme ce Avântul Florești venea după două victorii dintre cere una chiar răsunătoare, în partida cu Bolintin Vale.

Așa că și abordarea în teren probabil că a fost una diferită, atât din punct de vedere al angajării cât și al mentalului fiecăreia dintre cele două echipe: Hobaia hotărâtă, îndârjită să rupă ghinionul, Floreștiul cumva mai relaxată (poate prea relaxată) și încrezătoare în șansele sale.

”Ne-am trezit mai greu în returul acesta”, mi-a spus Ionuț Profir, Nuțu, fundaș stânga și veteran la Maxima, după meci.
”Am pierdut prima etapă împotriva celor din Bolintin Vale iar în cea de-a doua am pierdut două puncte împotriva celor din Zorile într-o partidă în care am avut câteva absențe notabile din lot.

Dar iată că în această etapă, a treia, am obținut o victorie frumoasă, muncită și valoroasă întrucât ”am rupt pisica” (ghinionul) iar echipa cu care am jucat, Avântul Florești, (și pe care am învins-o) este una bună și foarte ambițioasă.

Partida nu a început deloc bine pentru noi; în minutul 20 Răzvan Dumitrescu, de la oaspeți, a deschis scorul după o greșeală de marcaj a jucătorilor noștri la un corner.
20 de minute mai târziu însă Marin Ionuț, golgheterul nostru, a restabilit egalitatea pe tabelă.
A fost o repriză cu puține ocazii dar pe ansamblu rezultatul a fost unul mulțumitor la pauză ținând cont de faptul că am jucat și împotriva vântului, un vânt hain care a bătut cu tărie la ora meciului.

Și în cea de-a doua repriză începutul a fost unul prost pentru noi, oaspeții marcând al doilea gol al lor în minutul 50 dar acela a fost și ultimul pentru ei.
15 minute mai târziu Marin Ionuț a adus iar egalarea pe tabelă.
Încurajați de evoluția oarecum bună a scorului până în acel moment și ajutați poate și de vântul care a fost de partea noastră în repriza a doua, am forțat jocul, ocaziile au început să curgă pentru noi și firesc aproape, au venit două goluri marcate de Dumitru Ștefan astfel că la finalul jocului scorul era 4-2 pentru Maxima Hobaia în partida cu Avântul Florești.

Vreau să subliniez faptul că am avut o brigadă de arbitri din București căreia nu i se poate reproșa nimic. 10 cu felicitări le-am da celor trei arbitri dacă cineva ne-ar cere să le dăm note!
Deși a bătut tare vântul vremea a fost caldă și la teren au venit foarte mulți suporteri pentru a ne susține. Avem marea satisfacție că le-am oferit o bucurie cu victoria noastră și nu pierd prilejul de a le mulțumi, în numele întregii echipe, pentru susținerea lor, așteptându-i la fiecare meci și promițându-le că vom face totul pentru a nu-i dezamăgi.

În etapa următoare ne așteaptă un meci greu la Bolintin Deal dar ”am rupt pisica” (ghinionul) și sperăm să facem un joc la fel de bun ca și cel de azi (n.red – sâmbătă a avut loc discuția cu Ionuț) și să câștigăm.”