Ne-au ambiționat juniorii noștri care au câștigat cu un scor de ”curtea școlii”!

Real Colibasi

Real Colibași a câștigat cu 4-3 partida disputată în compania Voinței Slobozia sâmbătă, 27 octombrie, în etapa a 10-a a Seriei Sud a Ligii a 4-a Giurgiu.

În urma acestei etape Real Colibași se află pe locul 11, cu 9 puncte iar Voința Slobozia se află pe locul 9, cu 12 puncte.

Partida mi-a atras atenția prin evoluția scorului dar, mai ales, prin ceea ce mi-a spus unul dintre cei cu care am stat de vorbă, și anume: ”Am intrat în teren doar cu gândul de a câștiga această partidă, fiind foarte ambiționați de scorul pe care l-au făcut juniorii noștri, 15-0 și de a le arăta că nici seniorii nu se lasă”.

Ca o paranteză, reamintesc faptul că echipa de juniori A1 Real Colibași se află pe primul loc în Seria Sud, cu 28 de puncte din 10 meciuri disputate, urmărită foarte aproape de echipa din Mihai Bravu. Bravo lor!

Revenind la partida de seniori, Marius Alexe, unul dintre cei cu care am vorbit după meci, jucător la Real Colibași, mi-a mai spus că:
”Am fost foarte hotărâți să câștigăm cu un scor frumos, să facem un meci bun și să-i bucurăm pe cei câțiva spectatori prezenți la teren și, mai ales, să dăm un exemplu juniorilor care au rămas să ne vadă deși, îndrăznesc să spun, mai bine am lua noi exemplu de la ei, având în vedere rezultatele acestora și locul ocupat de ei în clasament.

Am deschis scorul în minutul 20 cu un șut de la circa 25 de metri, moment în care eram cu motoarele turate la maximum.
Dar nici adversarii nu au stat degeaba, nu au făcut figurație, cum se zice și au întors scorul în favoarea lor, 2-1 pentru Voința Slobozia fiind la pauză.

Pauza a fost un sfetnic bun pentru nou, ne-am zis că nu se poate să pierdem acasă, în fața propriilor suporteri și am reușit să egalăm prin Victor Ivan.
Deși ne-am continuat asediul la poarta adversă oaspeții au scăpat pe contraatac și au luat iar conducerea, făcând 3-2.
Introducerea în teren a lui Gabi Iordache a fost de bun augur, acesta reușind să marcheze un gol care a adus egalarea.

Dar un egal nu ne-ar fi mulțumit acasă așa că am trecut la o ofensivă insistentă, având în vedere că finalul partidei era foarte aproape.
În ultimele momente de joc George Calciu a reușit să înscrie golul victoriei, o victorie foarte muncită, zicem noi și meritată, în același timp.
Am luat 3 puncte dar mai important decât acestea este faptul că am reușit să facem un joc frumos în fața propriilor suporteri și a juniorilor noștri.”