”Nu a fost deloc o surpriză! Este un semn că dacă toate meciurile s-ar fi jucat doar în teren acum am fi fost în play-off!”

Avântul Florești
Avântul Florești (foto: Adi Solomon)

Avântul Florești a învins cu 2-1 pe AS Singureni sâmbătă, 19 mai, în etapa 28 a Ligii a 4-a Giurgiu. În urma acestei etape Avântul este pe locul 3, cu 58 de puncte, la doar 3 puncte în urma primelor două clasate dar cu un meci disputat în plus față de acestea.

Ziceam în cronica etapei că rezultatul acestei partide nu este nicidecum o surpriză, că victoria Floreștiului în partida cu Singureniul nu este  surprinzătoare  și că fotbalul giurgiuvean are multe ”necunoscute”…

Imediat după meci am stat de vorbă cu Vali Leanca, antrenorul Avântului Florești dar și jucător al acestei echipe, foarte mulțumit de rezultat; a fost sărbătoare mare a sportului sâmbătă la Florești și nu aș putea să vă spun a cui bucurie a fost mai mare: a juniorilor sau a seniorilor.

”Meciul a fost unul de foarte bună calitate, cu determinare maximă din partea ambelor echipe și chiar cu ceva scântei, în unele momente”, mi-a spus Vali Leanca.
”Noi am început foarte bine jocul și în minutul 5, după un corner eu am înscris primul gol al partidei.
Am dominat meciul până prin minutul 25 atunci când, chiar pe fondul dominării noastre Singureniul a înscris și a egalat, tot după un corner.
Trebuie să recunosc faptul că ultimul sfert de oră al primei reprize a fost dominat de Singureni dar și noi am avut pe contraatac câteva ocazii mari de a înscrie dar n-a fost să fie…

La pauză am avut o discuție cu echipa; am început bine repriza a doua și am marcat și golul 2, tot după un corner.
Din acel moment am lăsat inițiativa adversarului, noi apărându-ne cu insistență dar am avut pe contraatac 5 ocazii imense dintre care 3 au fost de ”unul contra unul” cu portarul, ratate toate așa că golul 3 nu a vrut să vină.

Jocul a fost unul agresiv din partea ambelor echipe dar în limita regulamentului; cred că diferența a făcut-o faptul că noi suntem o echipă foarte bine organizată, care ne-am creat un stil propriu (și eficace, iată) de joc.
Și Singureniul are jucători de foarte bună calitate dar parcă nu au o idee de joc clară.

Dedicăm această victorie lui Constantin Pantazi, cel care ne-a susținut și ne susține necondiționat, lui Marian Dumitrache, președintele clubului (care a stat iarăși în tribună!) și, mai ales, suporterilor noștri care au fost prezenți la acest meci în număr foarte mare și a căror galerie ne-a purtat efectiv către victorie!

Vreau să felicit și brigada de arbitri care, chiar dacă a fluierat foarte multe faulturi în favoarea Singureniului (zicem noi) au condus meciul foarte bine. Îi felicit pentru că sunt sigur că au arbitrat sub presiune. ”Singureniul trebuie să câștige orice meci și oricum! Nu?”

Mai avem un meci și încheiem un retur foarte bun, un retur care, probabil, dacă se juca numai pe teren îl terminam în play-off, unde, fără falsă modestie, ne-am fi bătut de la egal la egal cu oricare altă echipă și am fi avut reale șanse de a-l câștiga.

Avem o bună pregătire fizică, o organizare tactică pe care mulți o invidiază și, nu în ultimul rând o determinare care a fost esențială în meciurile în care arbitrajul a încercat să ne scoată din ritm.
La anul va fi foarte greu pentru toți cei care vor juca cu Avântul Florești!”, a încheiat Vali Leanca, antrenorul-jucător al avântului Florești și vă asigur că în vocea sa nu era nicio urmă de ironie ci doar de luciditate și hotărâre.